Aktywiści alarmują przed głosowaniem w PE: Wyrok śmierci na przyrodę, klimat i małe gospodarstwa
W cieniu walki z drugą falą epidemii - a w przypadku Polski także protestów po wyroku w Trybunale Konstytucyjnym Julii Przyłębskiej - Parlament Europejski debatował i w piątek na zagłosować nad projektem Wspólnej Polityki Rolnej UE na najbliższe siedem lat.
W tym tygodniu pisałem o jednej z kwestii w WPR, która wzbudziła protesty - dwóch poprawkach, które zakazują używania nazw mięsnych potraw i nabiału do ich roślinnych zamienników. Chodzi np. o wegetariańskie burgery, roślinne kiełbaski czy substytut sera. Spożycie mięsa i nabiału w nadmiarze wiąże się z bardzo negatywnym wpływem na środowisko. Według organizacji pozarządowych taki zakaz uderzy w rozwijający się rynek roślinnych zamienników, a wraz z tym - w walkę o klimat i ochronę środowiska naturalnego.
Jednak te poprawki to tylko niektóre z negatywnych aspektów WPR z punktu widzenia polityki klimatycznej i ochrony bioróżnorodności - alarmują aktywiści. Greta Thunberg nazwała to "poddaniem się" w walce o klimat i przyrodę. Organizacja Compassion Polska pisze, że "obecna propozycja Wspólnej Polityki Rolnej jest szkodliwa dla zwierząt, środowiska i obywateli, którym zależy na wysokiej jakości jedzeniu i rolnictwie".
"Wyrok śmierci na przyrodę, klimat i małe gospodarstwa"
Marco Contiero, dyrektor ds. polityki rolnej w Greenpeace, powiedział, że wypracowany między największymi grupami w PE projekt to "wyrok śmierci na przyrodę, klimat i małe gospodarstwa, które będą znikać w zastraszającym tempie". Zarzucił, że "Parlament Europejski świadomie kontynuuje tę destrukcję środowiska, podczas gdy naukowcy ostrzegają, że rolnictwo musi się zmienić, aby stawić czoła kryzysowi klimatycznemu i chronić przyrodę".
Niektóre z zarzutów aktywistów dotyczą braku ochrony torfowisk (bardzo ważnych magazynów CO2), braku wymogów dot. zrównoważonego nawożenia, przeznaczenia tylko 5 proc. ziemi uprawnej na cele inne niż uprawa i hodowla czy brak zakazu orki lub zmiany użytkowania gruntu na terenach Natura 2000. Wiele z tych kwestii ma bardzo techniczny charakter i niewiele mówi komukolwiek spoza grona ekspertów i aktywistów, jednak ci podkreślają, że znaczenie wszystkich tych założeń dla klimatu i środowiska będzie fatalne.
Los Wspólnej Polityki Rolnej, a wraz z nią częściowo też klimatu i środowiska w rękach europosłów. Wyniki powinniśmy poznać jeszcze w piątek.
-
ZUS zobaczył ją na zdjęciu z ferii. Musi oddać cały zasiłek z odsetkami. "Wiedziała, że jej nie wolno"
-
Rok pandemii w Polsce kończymy posępną liczbą. Jakby zniknęły całe Siedlce. Drugie miejsce w UE
-
Właściciele domów będą zgłaszać, czym ogrzewają budynek. Wysokie kary dla tych, którzy tego nie zrobią
-
Lidl i Biedronka wycofują mięso drobiowe. Wykryto w nim salmonellę
-
Kursy walut 05.03. Złoty mocno w dół, funt przekroczył kolejną granicę [Kurs dolara, funta, euro, franka]
- Rząd na placu budowy tunelu w Świnoujściu: "Dotrzymaliśmy słowa". Unia przypomina za czyje pieniądze
- Podatek od nieruchomości. Do kiedy trzeba go zapłacić? Zostało niewiele czasu
- Ceny gazu wkrótce w górę o 100 proc.? URE nie będzie ich odgórnie regulować
- USA. Miasto dało 500 dolarów dochodu podstawowego. Efekt? Wzrost zatrudnienia, mniej osób z depresją
- 14. emerytura. Prezydent Andrzej Duda ma podpisać ustawę w poniedziałek