Popkiewicz: Trump był wielkim hamulcowym w kwestii ochrony klimatu

- Donald Trump był wielkim hamulcowym w kwestii ochrony klimatu. Biden oznacza zdecydowaną zmianę, biorąc pod uwagę to, że urzędujący jeszcze prezydent był tak naprawdę reprezentantem lobby paliw kopalnych - powiedział w Zielonym Poranku Gazeta.pl Marcin Popkiewicz, fizyk jądrowy i dziennikarz związany z portalem Naukaoklimacie.pl. W drugiej części programu gościliśmy Aleksandrę Smyczyńską, szefowa komunikacji innogy Polska, która opowiedziała o artystycznej akcji Clean Art - "Czyste powietrze. Czysta Warszawa"

Poranna Rozmowa Gazeta.pl, w każdy piątek, począwszy od 4 września., zmieniła się w Zielony Poranek. Każde wydanie programu będzie poświęcone tematom związanym ze zmianami klimatycznymi i ekologią. 

W tym tygodniu naszymi gośćmi byli: Marcin Popkiewicz, fizyk jądrowy i dziennikarz związany z portalem Naukaoklimacie.pl oraz Aleksandra Smyczyńska, szefowa komunikacji innogy Polska.

Popkiewicz: Trump był wielkim hamulcowym w kwestii ochrony klimatu

Marcina Popkiewicza zapytaliśmy o to, jak zbliżający się ku końcowi 2020 r. zapisze się w kontekście postępujących zmian klimatu. 

- Ścigamy się z prawami fizyki, które niestety nie raczą poczekać, aż się "ogarniemy" i robią swoje. W miarę jak dokładamy gazów cieplarnianych, a w szczególności dwutlenku węgla, do atmosfery postępuje zmiana klimaty. Tym samym zbliżamy się do punktów krytycznych lub nawet już je przekraczamy - podkreślił gość Zielonego Poranka.

- Badania sprzed dwóch, trzech miesięcy wskazują, że przy obecnej temperaturze lądolód Grenlandii przekroczył punkt krytyczny, za którym po prostu dalej będzie się rozpadał. Gdyby rozpadł się w pełni, poziom morza może wzrosnąć o 7 metrów - dodał Popkiewicz.

Jak podkreślił Popkiewicz, kolejnym dowodem na to, że z klimatem nie jest lepiej, tylko gorzej jest choćby najaktywniejszy w historii sezon huraganów. Przypomniał też, że 2020 rok najprawdopodobniej będzie najcieplejszym w historii, a jeśli nie, to zrówna się z rekordem sprzed czterech lat.

Naszego gościa zapytaliśmy też o to, czy po zwycięstwie Joe Bidena w wyborach prezydenckich, Stany Zjednoczone mocniej zaangażują się w walkę ze zmianami klimatu. Wiemy bowiem dobrze, że prezydent Donald Trump podawał w wątpliwość zagrożenie, jakie niesie ze sobą globalne ocieplenie. - Donald Trump był wielkim hamulcowym w kwestii ochrony klimatu. Natomiast obóz Bidena uczynił z tego swój główny priorytet. Zobaczymy, czy uda im się przeprowadzić plan ambitnej transformacji i czy nie będą to jedynie "pełzające" ruchy w kierunku dekarbonizacji, którą ogłosiły już UE, Chiny, Japonia i Korea Południowa - tłumaczył Popkiewicz.

- Biden oznacza zdecydowaną zmianę, biorąc pod uwagę to, że urzędujący jeszcze prezydent był tak naprawdę reprezentantem lobby paliw kopalnych. Trump naraził się naukowcom, ponieważ właściwie ignorował naukę albo wprowadzał własnych "politruków" do ośrodków naukowych - dodał. 

Smyczyńska: Przed nami jest sezon grzewczy. Od nowa musimy zmierzyć się z problemem smogu

W drugiej części programu gościliśmy Aleksandrę Smyczyńska, szefową komunikacji innogy Polska. 

Poziom zanieczyszczenia powietrza najlepiej widać na ścianach otaczających nas budynków. Na co dzień nie zauważamy, w jak dużym stopniu są zanieczyszczone przez smog. Firma innogy znalazła sposób, by skalę problemu pokazać w sposób przemawiający do wyobraźni. innogy przeprowadziło niecodzienną akcję społeczno-artystyczną. Na fasadach trzech budynków w Warszawie pojawiły się "wodne" murale. Wykonano je poprzez wyczyszczenie fasad ze smogu. 

- Celem akcji Clean Art - "Czyste powietrze. Czysta Warszawa" jest pokazanie cichego zabójcy. Czegoś, co jest bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chcieliśmy pokazać smog przez zupełnie nowe medium. Za pomocą szablonów i gorącej wody unaoczniliśmy, jak może wyglądać miasto bez smogu. Później budynki zostaną wyczyszczone już w całości - powiedziała Smyczyńska. 

- W czasie epidemii, gdy Warszawa "stanęła", poziom smogu zmniejszył się o 10 proc. Ale przed nami sezon grzewczy, więc od nowa musimy zmierzyć się z tym problemem. Smog jest niebezpieczny nie tylko we wdychanym powietrzu. Osadza się bowiem na budynkach i wyniku ekspozycji na promienie słoneczne mogą powstać na jego bazie inne niebezpieczne związki - tłumaczyła gościni Zielonego Poranka. 

Smyczyńska zapowiedziała, że na przełomie stycznia i lutego innogy zaproponuje bezpłatne badania płuc, finansowe przez Fundację innogy Polska.