Australijski unikat zagrożony. Środowisko naturalne dziobaków zmniejszyło się o ponad 20 proc.
Dziobak to równie charakterystyczny symbol australijskiej fauny co kangury, kolczatki czy koala. Jajorodny ssak z dziobem przypominającym kaczy to prawdziwy unikat, wybierany na maskotkę imprez narodowych. Przedstawia go również rewers australijskiej dwudziestocentówki. Niestety m.in. ingerencje człowieka w system rzek w Australii, susze i działalność drapieżników doprowadziły do zmniejszenia obszaru występowania dziobaków o 22 proc., co stanowi powierzchnię o rozmiarze 200 tys. km kw. Takie dane podają naukowcy z Uniwersytetu Nowej Południowej Walii, cytowani przez BBC.
Zmniejszyło się środowisko naturalne dziobaków
- Ochrona dziobaków i zamieszkiwanych przez nie rzek powinno stać się narodowym obowiązkiem, w celu ocalenia jednego z najbardziej kultowych zwierząt świata - podkreślał prof. Richard Kingsford, jeden z autorów badania dot. dziobaków. - Istnieje prawdziwa obawa, że populacja dziobaków bezpowrotnie zniknie z naszych rzek, jeśli będą ulegały one dalszemu niszczeniu wskutek susz i stawianych przez człowieka zapór rzecznych - stwierdził profesor.
Obserwacja dziobaka w Nowej Południowej Walii zmniejszyła się o 32 proc. na przestrzeni ostatnich trzech dekad. W innych stanach Australii - w Queensland i Wiktorii spadek wyniósł odpowiednio 27 i 7 proc. W regionie Melbourne było to natomiast aż 65 proc.
Australijski rząd wspiera ochronę dziobaków
Na początku listopada naukowcy zaapelowali o objęcie dziobaka statusem zwierzęcia bezpośrednio zagrożonego wyginięciem. Obecnie unikatowy ssak posiada kategorię "bliski zagrożenia". Zwierzęta te są bardzo wrażliwe na zmiany klimatyczne. Globalne ocieplenie i związane z nim susze tworzą niesprzyjające warunki dla życia dziobaków.
Szefowa australijskiego Ministerstwa Środowiska Sussan Ley przyznała w rozmowie z dziennikiem Sydney Morning Herald, że rząd Australii przekaże na ochronę dziobaków milion dolarów australijskich, czyli ponad 2 mln 756 tys. złotych.
-
Siłownie i restauracje zostaną otwarte w lutym? Mateusz Morawiecki podał warunki
-
500 plus. Jedna bardzo ważna zmiana i dotyczy wszystkich, którzy korzystają ze świadczenia
-
Dworczyk atakuje Niemcy za zakup szczepionek poza unijną umową. KE: Najpierw dostawa dla całej UE
-
Pfizer wróci do normalnych dostaw szczepionek od 25 stycznia. Dlaczego wcześniej zwolnił tempo?
-
Czytelniczka znalazła jeża. "To śmiertelne zagrożenie". Ekspert: Dobra reakcja, ale jeż powinien trafić do ośrodka
- Niemcy przedłużają lockdown. "Dzieci zarażają się nowymi szczepami koronawirusa jak dorośli"
- Nawalny opublikował materiał o "pałacu dla Putina". "Wygląda jak rezydencja barona narkotykowego"
- Sankcje wobec Nord Stream 2. USA nałożyły je na rosyjskiego armatora
- Koronawirus w Polsce. Sądy masowo kasują kary nałożone przez sanepid
- Mniej szczepionek od Pfizera, a rząd chce szczepić więcej osób. Zużyjemy całe rezerwy [WYKRES DNIA]