Smog powrócił. Na mapach Polska znów na czerwono i bordowo. "Stężenie przekroczyło poziom alarmowy"

Smog ponownie daje o sobie znać - normy stężeń zanieczyszczeń są wielokrotnie przekroczone m.in. na Śląsku i w Małopolsce. "Choć w Europie spada liczba osób, które umierają przez zanieczyszczenie powietrza, to w Polsce ta liczba w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 3000" - informuje Polski Alarm Smogowy, powołując się na dane z raportu Europejskiej Agencji Środowiska. Wynika z niego, że w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera przedwcześnie aż 49 700 osób rocznie.

Od kilku dni jakość powietrza w Polsce sukcesywnie się pogarsza. Choć wysokie stężenia zanieczyszczeń były odnotowywane przez stacje pomiarowe w niektórych regionach kraju już w październiku i listopadzie, prawdziwe pogorszenie przyszło wraz z przymrozkami i początkiem grudnia. "To już trzeci dzień smogowego kalendarza adwentowego" - czytamy na Twitterze Akcji Wentylacja, która nagłaśnia problem zanieczyszczeń powietrza.

Smog w Polsce. Polska na mapach znów na czerwono. "Dobowe stężenie przekroczyło poziom alarmowy"

Najgorzej jest w Małopolsce i na Śląsku, a Polska na mapach publikowanych przez Europejską Agencją Środowiska znów "świeci się" na czerwono i bordowo. W czwartek i w piątek stacje pomiarów przy al. Krasińskiego w Krakowie oraz w Nowej Hucie odnotowały powyżej 100 µg/m3. Rekord padł z kolei w Makowie Podhalańskim, mieście w powiecie suskim.

"W czwartek wieczorem w Makowie Podhalańskim padł rekord! Poziom pyłów PM10 wyniósł 420 µg/m³ - to ponad osiem razy więcej niż dopuszczają normy. Również średnie dobowe stężenie zanieczyszczeń przekroczyło poziom alarmowy" - napisał na Twitterze dziennikarz Radia Kraków Marek Medela. Zamieścił też zdjęcie wykresu, na którym widać rosnący poziom zanieczyszczeń.

"Choć w Europie spada liczba osób, które umierają przez zanieczyszczenie powietrza, w Polsce ta liczba w ciągu dwóch lat wzrosła o ponad 3000" - informuje Polski Alarm Smogowy, powołując się na dane z raportu Europejskiej Agencji ŚrodowiskaWynika z niego, że w Polsce z powodu zanieczyszczonego powietrza umiera przedwcześnie aż 49 700 osób rocznie.

NIK: walka ze smogiem w Polsce głównie teoretyczna

Tymczasem z zestawienia opublikowanego we wtorek przez Najwyższą Izbę Kontroli wynika, że walka ze smogiem w Polsce toczy się głównie w teorii, a przepisy, które dotyczą jakości węgla (mają wyeliminować z rynku ten o jakości najgorszej), nie są prawidłowo egzekwowane.

Na początku grudnia Państwowy Monitoring Środowiska opublikował z kolei ranking miast z najbardziej rakotwórczym powietrzem w Polsce - w niechlubnym zestawieniu wygrały Nowy Targ i Pszczyna. "Rekordowy Nowy Targ to aż 1800 proc. rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) w powietrzu – tyle samo, ile w poprzednim roku. Cała pierwsza piętnastka to stężenia tej rakotwórczej substancji sięgające od 700 do 1800 proc. dopuszczalnej normy! Na liście smogowych rekordzistów przeważają małe miejscowości, a także wsie - widać jasno, że problem smogu nie dotyczy wyłącznie dużych miast" - informował Państwowy Monitoring Środowiska.

Zobacz wideo Piotr Siergiej: Przez pierwsze 2 lata program "Czyste Powietrze" był dysfunkcyjny
Więcej o: