W czwartkowy poranek gęstym mgłą zapowiadanym przez IMGW towarzyszy smog. Sezon grzewczy powoduje, że w wielu miejscowościach w całej Polsce przekraczany jest poziom dopuszczalnego stężenia pyłów zawieszonych. Złą jakość powietrza odnotowano na stacjach pomiarowych już poprzedniego dnia, ale dopiero dzisiaj stężenie pyłów wzrosło do alarmującego poziomu.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że wysokie stężenie pyłów zawieszonych występuje przede wszystkim w południowej części Polski. Najwyższe stężenia godzinowe zanotowano w województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim i lokalnie w województwie podlaskim.
Dane z godziny 9:00 wskazują na to, że najwyższe godzinne stężenie pyłu zawieszonego PM10 µg/m³ występuje w Goczałkowicach (160,6 µg/m³). Zła jakość powietrza występuje również w Katowicach (119,6 µg/m³), w Krakowie (110,4 µg/m³ do 136,7 µg/m³), w Oświęcimiu (136,3 µg/m³), w Rzeszowie (127,5 µg/m³), w Tychach (110,7 µg/m³) oraz w Trzebini (117,13 µg/m³),
Władze Krakowa poinformowały, że do północy w czwartek (17 grudnia) wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańców miasta zachęca się do ograniczenia aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni oraz do ograniczenia korzystania z samochodów. Władze Krakowa zachęcają również do tego, aby korzystać z komunikacji miejskiej i ograniczyć wietrzenie zamkniętych pomieszczeń.
"Do północy obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Ostrzegamy o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM 10" - ostrzegają władze Krakowa.
W instrukcjach wydanych dla mieszkańców czytamy:
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.