Smog w Polsce. Najgorzej na południu, Kraków wprowadza 1. stopień zagrożenia. "Ostrzegamy o ryzyku"

W czwartek (17 grudnia) mieszkańcy wielu miejscowości w Polsce zmagają się ze smogiem. Jakość powietrza, w szczególności na południu kraju, jest "zła" albo "bardzo zła". Władze Krakowa zachęcają mieszkańców do ograniczenia aktywności na otwartej przestrzeni.

W czwartkowy poranek gęstym mgłą zapowiadanym przez IMGW towarzyszy smog. Sezon grzewczy powoduje, że w wielu miejscowościach w całej Polsce przekraczany jest poziom dopuszczalnego stężenia pyłów zawieszonych. Złą jakość powietrza odnotowano na stacjach pomiarowych już poprzedniego dnia, ale dopiero dzisiaj stężenie pyłów wzrosło do alarmującego poziomu.

Smog w Polsce. Wysokie stężenie pyłów zawieszonych na południu kraju. Władze Krakowa ostrzegają

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska informuje, że wysokie stężenie pyłów zawieszonych występuje przede wszystkim w południowej części Polski. Najwyższe stężenia godzinowe zanotowano w województwie śląskim, małopolskim, podkarpackim i lokalnie w województwie podlaskim.

Dane z godziny 9:00 wskazują na to, że najwyższe godzinne stężenie pyłu zawieszonego PM10 µg/m³ występuje w Goczałkowicach (160,6 µg/m³). Zła jakość powietrza występuje również w Katowicach (119,6 µg/m³), w Krakowie (110,4 µg/m³ do 136,7 µg/m³), w Oświęcimiu (136,3 µg/m³), w Rzeszowie (127,5 µg/m³), w Tychach (110,7 µg/m³) oraz w Trzebini (117,13 µg/m³),

Władze Krakowa poinformowały, że do północy w czwartek (17 grudnia) wprowadzono pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczenia powietrza. Mieszkańców miasta zachęca się do ograniczenia aktywności fizycznej na otwartej przestrzeni oraz do ograniczenia korzystania z samochodów. Władze Krakowa zachęcają również do tego, aby korzystać z komunikacji miejskiej i ograniczyć wietrzenie zamkniętych pomieszczeń.

"Do północy obowiązuje pierwszy stopień zagrożenia zanieczyszczeniem powietrza. Ostrzegamy o ryzyku przekroczenia poziomu dopuszczalnego dla stężenia 24-godzinnego pyłu PM 10" - ostrzegają władze Krakowa.

W instrukcjach wydanych dla mieszkańców czytamy:

Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25. roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
unikać długotrwałego przebywania na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń;
ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu, czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń;
osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy.
Zobacz wideo Nowe cele klimatyczne. "Bardzo dużo pracy jest przed nami"
Więcej o: