Smog w Krakowie. Normy przekroczone trzykrotnie. Miasto wprowadziło dziś darmową komunikację

Normy smogowe w Krakowie zostały przekroczone trzykrotnie. W związku z tym urząd miasta wprowadził 11 stycznia darmową komunikację miejską.

Mimo usilnych starań wiele miast zmaga się ze smogiem. Najgorsza sytuacja jest w południowej części Polski, gdzie regularnie pojawiają się ostrzeżenia o przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza. 

Zobacz wideo Ochojska: Trochę wstyd, jak rozmawia się z ludźmi z innych krajów

Kraków. Darmowa komunikacja miejska z powodu smogu 

Najnowsze prognozy wskazują na to, że na początku tygodnia w Krakowie średni poziom stężenia pyłu PM10 może wynosić powyżej 150 mg/m3. Normą jest natomiast 50 mg/m3. W związku z tym urząd miasta zdecydował się wprowadzić darmową komunikację miejską w poniedziałek 11 stycznia. Takie rozwiązanie ma za zadanie zmniejszyć emisję spalin produkowanych przez samochody. 

Jak informują władze miejsce, bezpłatne przejazdy tramwajami i autobusami są dla wszystkich. "Usługa obowiązuje na terenie Krakowa oraz gmin, do których kursują autobusy aglomeracyjne" - czytamy także. 

Smog Jak sprawdzić stan powietrza w Krakowie? 

Dane dotyczące stanu powietrza w Krakowie można śledzić za pośrednictwem strony monitoring.krakow.pios.gov.pl. Znajdują się tam najświeższe odczyty ze stacji pomiarowych znajdujących się w Krakowie oraz okolicznych miejscowościach. Można także skorzystać z aplikacji Powietrze Kraków. 

Smog, zdjęcie ilustracyjne.Mniej smogu przez pandemię koronawirusa. Ale pojawiły się nowe zagrożenia

Problem smogu najczęściej dotyczy województw małopolskiego oraz śląskiego. Potwierdzeniem tego są m.in. dane Państwowego Monitoringu Środowiska, z których wynika, że w piętnastce miast, które w przekroczyły normę benzo(a)pirenu co najmniej o 800 proc. aż 13 znajduje się w tych województwach. Liderem jest Nowy Targ, w którym jego stężenie przekroczyły normy o 1800 proc. Na dalszych pozycjach znajdują się Rybnik (normy przekroczone o 1300 proc.), Sucha Beskidzka (1100 proc.) oraz Nowy Sącz (1000 proc.). 

Pożary w Australii będą coraz poważniejszym problemem przez zmiany klimatuPróg bezpieczeństwa zmian klimatycznych możemy przekroczyć już za 7 lat

Więcej o: