Smog w Krakowie. Normy przekroczone trzykrotnie. Miasto wprowadziło dziś darmową komunikację

Normy smogowe w Krakowie zostały przekroczone trzykrotnie. W związku z tym urząd miasta wprowadził 11 stycznia darmową komunikację miejską.

Mimo usilnych starań wiele miast zmaga się ze smogiem. Najgorsza sytuacja jest w południowej części Polski, gdzie regularnie pojawiają się ostrzeżenia o przekroczeniu norm zanieczyszczenia powietrza. 

Zobacz wideo Ochojska: Trochę wstyd, jak rozmawia się z ludźmi z innych krajów

Kraków. Darmowa komunikacja miejska z powodu smogu 

Najnowsze prognozy wskazują na to, że na początku tygodnia w Krakowie średni poziom stężenia pyłu PM10 może wynosić powyżej 150 mg/m3. Normą jest natomiast 50 mg/m3. W związku z tym urząd miasta zdecydował się wprowadzić darmową komunikację miejską w poniedziałek 11 stycznia. Takie rozwiązanie ma za zadanie zmniejszyć emisję spalin produkowanych przez samochody. 

Jak informują władze miejsce, bezpłatne przejazdy tramwajami i autobusami są dla wszystkich. "Usługa obowiązuje na terenie Krakowa oraz gmin, do których kursują autobusy aglomeracyjne" - czytamy także. 

Smog Jak sprawdzić stan powietrza w Krakowie? 

Dane dotyczące stanu powietrza w Krakowie można śledzić za pośrednictwem strony monitoring.krakow.pios.gov.pl. Znajdują się tam najświeższe odczyty ze stacji pomiarowych znajdujących się w Krakowie oraz okolicznych miejscowościach. Można także skorzystać z aplikacji Powietrze Kraków

Problem smogu najczęściej dotyczy województw małopolskiego oraz śląskiego. Potwierdzeniem tego są m.in. dane Państwowego Monitoringu Środowiska, z których wynika, że w piętnastce miast, które w przekroczyły normę benzo(a)pirenu co najmniej o 800 proc. aż 13 znajduje się w tych województwach. Liderem jest Nowy Targ, w którym jego stężenie przekroczyły normy o 1800 proc. Na dalszych pozycjach znajdują się Rybnik (normy przekroczone o 1300 proc.), Sucha Beskidzka (1100 proc.) oraz Nowy Sącz (1000 proc.). 

Więcej o: