Gdańsk. Wycięto 10 blisko 100-letnich drzew. Sprawa trafiła do prokuratury

W parku przy al. Zwycięstwa na terenie dzielnicy Aniołki w Gdańsku, wycięto kilka stuletnich drzew. Wojewódzki konserwatorów zabytków poinformował, że wycinka została przeprowadzona nielegalnie.

W listopadzie 2017 roku doszło do sprzedaży miejskiej działki na Aniołkach, zlokalizowanej tuż za pomnikiem-czołgiem. Nabył ją deweloper z amerykańskim kapitałem, który planuje wybudować prywatny akademik i biurowiec - informuje serwis Trójmiasto.pl. W trakcie przygotowań do realizacji inwestycji doszło do incydentu, który zakończył się interwencją Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Igora Strzoka.

Gdańsk. Nielegalnie wycięte 100-letnie drzewa

W sobotnie południe do konserwatora zabytków Igora Strzoka dotarła informacja, że na działce przeprowadzana jest wycinka drzew. Jego zdaniem była ona niezgodna z prawem. Strzoka wezwał policję, by powstrzymała dalszą wycinkę, jednak do tego czasu ściętych zostało 10 drzew. Każde z nich miało blisko 100 lat.

- Teren dawnego Parku Steffensów od połowy ubiegłego roku objęty jest procedurą wpisu do rejestru zabytków, a to z mocy prawa całkowicie wstrzymuje wszelkie prace, także budowlane, ziemne i związane z przekształceniami zieleni na obszarze objętym wpisem. Oznacza to także, że wszelkie wcześniejsze zezwolenia budowlane nie mogą podlegać realizacji, aż do czasu decyzji wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisie do rejestru - powiedział rzecznik konserwatora Marcin Tymiński.

Rzecznik konserwatora zapewnił także, że właściciele wszystkich działek, w tym władze miasta, miały zostać poinformowane o ewentualnych konsekwencjach wycinek. - Pomimo tego, a może właśnie dlatego, że z powodu ograniczeń i opóźnień pandemicznych nadal nie jest wykonana konserwatorska inwentaryzacja zieleni, prywatna firma rozpoczęła wycinkę blisko stuletnich drzew. Już sam fakt rozpoczęcia takich prac w sobotę wydaje się konserwatorowi mocno podejrzany, ponieważ w tym dniu jakakolwiek reakcja administracji państwowej jest w oczywisty sposób utrudniona - dodał Tymiński.

Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką

Gdańsk. Sprawa wycinki została zgłoszona do prokuratury

Jak poinformował portal Trójmiasto.pl, policjanci zgłosili sprawę do prokuratury. Podczas interwencji na miejscu zdarzenia udało się zebrać obszerny materiał dowodowy.

- Na miejscu mundurowi wylegitymowali osoby prowadzące prace przy wycince. Funkcjonariusze z grupy dochodzeniowo-śledczej wykonali oględziny, policyjny technik zabezpieczył ślady oraz sporządził dokumentację fotograficzną. O zdarzeniu poinformowano prokuratura - oznajmił asp. sztab. Mariusz Chrzanowski, rzecznik Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Więcej o: