Filadelfia. Ponad pół miliona martwych pszczół w ciężarówce firmy kurierskiej

Ponad pół miliona pszczół zginęło w nagrzanym samochodzie jednej z firm kurierskich w USA. Owady spędziły tam kilka tygodni. Powodem zatrzymania transportu miało być wadliwe opakowanie. Nadawcy przesyłki z pszczołami zapowiadają zbadanie sprawy.

O zdarzeniu poinformowała stacja CBS Boston. Milion pszczół miał trafić do pszczelarzy w Nowej Anglii, ale jak twierdzi firma kurierska UPS, ze względu na wadliwe opakowanie, ich transport został zatrzymany w Shrewsbury, miasteczku położonym blisko 50 mil od Bostonu. Pozostawały tam przez kilka tygodni. Owady, które zdołały przeżyć, zostały wypuszczone na wolność przez pszczelarza, który przybył na miejsce zdarzenia.

Światowy Dzień Pszczół. Praca tych owadów w Polsce jest warta nawet 4 mld złotych rocznie Światowy Dzień Pszczół. Praca tych owadów jest warta 4 mld złotych rocznie

Na pomoc było zdecydowanie za późno

Anita Deeley, była inspektor Departamentu Rolnictwa w Massachusetts i pszczelarka, uważa, że prawie wszystkie pszczoły mogłyby zostać odratowane, gdyby nie zwlekano z wezwaniem pomocy.

- Najlepszym, co można byłoby zrobić, to natychmiast wezwać ratownika pszczół, który na miejscu zająłby się sprawą - wyjaśniła ekspertka w rozmowie z CBS.

Pszczoły są niezwykle cenne dla ekosystemu. Niestety ich populacja zmniejsza się

Deeley tłumaczyła również, że pszczoły mają w transporcie taką ilość pożywienia, która wystarczy im na kilka dni. Pszczelarka przypomniała, jak ważną funkcję pełnią pszczoły w przyrodzie. - Pszczoły są naprawdę łagodne, zazwyczaj nie chcą użądlić - zapewniała. - Zapylają około jednej trzeciej produktów, które spożywamy. Bez pszczół nie mielibyśmy większości owoców i warzyw. Są bardzo ważne dla naszego ekosystemu - mówiła Deeley.

Pszczoła, adoptuj pszczołę Kryzys Klimatyczny może zdziesiątkować "najważniejsze zwierzę świata"

"Współpracowaliśmy z klientem w ostatnich kilku tygodniach, podejmując wielokrotne próby kontaktów z lokalnymi pszczelarzami w celu zapewnienia bezpiecznego przeniesienia tych pszczół" - wyjaśniali w oświadczeniu przedstawiciele firmy UPS.

Pszczoły zostały wysłane przez firmę Mann Lake Ltd. z Pensylwanii. Firma poinformowała stację, że dołoży starań, by dowiedzieć się, jak doszło do tej sytuacji.

CBS dodaje, że populacja pszczół w Stanach znacznie zmniejszyła się w ostatnich latach. Jak wynika z raportu Departamentu Rolnictwa USA z 2019 roku, liczba pszczelich kolonii zmalała z 3,28 mln (2012) do 2,88 mln.

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły
Więcej o: