Zmiany klimatu. Czterodniowy tydzień pracy ograniczy emisję CO2 [BADANIA]

Czterodniowy tydzień pracy pozwoli Wielkiej Brytanii ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ponad 20 proc. - wynika z raportu organizacji Platform London. Zmiana w organizacji pracy mogłaby zredukować brytyjskie emisje CO2 o 127 mln ton do 2025 roku i ułatwić temu krajowi osiągnięcie celów klimatycznych.
Zobacz wideo Izabela Zygmunt: Chiny to w tej chwili największy emitent dwutlenku węgla

Organizacja środowiskowa Platform London postuluje, aby Wielka Brytania wprowadziła czterodniowy tydzień pracy bez zmniejszania wynagrodzenia pracownikom. Skrócenie tygodnia roboczego może okazać się bardzo korzystne nie tylko dla klimatu, ale także dla samych pracowników.

Powstał suplement, który ma zmniejszyć wydzielanie metanu przez krowyPowstał suplement, który ma zmniejszyć wydzielanie metanu przez krowy

Czterodniowy tydzień pracy. Wielka Brytania może zmniejszyć emisję CO2 o 127 mln ton

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez działaczy kampanii 4 Day Week oraz organizacji Platform London, wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy w Wielkiej Brytanii przyczyni się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery o 21,3 proc. To oznacza, że do 2025 roku kraj zmniejszyłby emisję CO2 o 127 mln ton - wynika z opublikowanego raportu.

Platform London podkreśla, że liczba ta jest wyższa od całkowitej emisji Szwajcarii, która w 2019 r. uwolniła 114-116 mln ton CO2. Zmiana w organizacji pracy byłaby porównywalna do usunięcia z ulic ok. 27 mln samochodów, czyli niemal całej floty samochodów w Wielkiej Brytanii, która aktualnie liczy ok. 30,5 mln pojazdów.

Bocian z młodymi (zrzut ekranu)Czechy. Bocian wyrzucił jedno z młodych bocianiątek z gniazda

Organizacje środowiskowe popierają czterodniowy tydzień pracy

Zwolennicy czterodniowego tygodnia pracy wskazują, że na zmianie w organizacji pracy skorzysta nie tylko klimat, ale także sami pracownicy. Praca w krótszym wymiarze czasu pracy bez zmniejszania pensji miałaby pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników, pozwoliłaby zacieśnić relacje rodzinne i przyczyniłaby się do powstania nowych miejsc pracy.

- Przejście na czterodniowy tydzień pracy z godziwym wynagrodzeniem dla wszystkich może pomóc zmienić sposób tworzenia wartości w społeczeństwie poprzez zwiększenie przestrzeni na opiekę, odpoczynek i relacje - powiedziała Laurie Mompelat, główna autorka raportu Platform London, cytowana przez "The Guardian". - Krótszy tydzień pracy bez utraty wynagrodzenia jest kluczową inwestycją w kapitał ludzki w czasach, gdy każdy wkład, troska i kreatywność są potrzebne do stworzenia bardziej zrównoważonego społeczeństwa - dodała.

Więcej o: