Powstał suplement dla krów, który może zmniejszyć ilość wydzielanego przez nie metanu do atmosfery

Brytyjsko-szwajcarska firma stworzyła suplement, który ma zmniejszyć wydzielanie przez krowy metanu do atmosfery. Jak dotąd badania przeprowadzono na dwóch rasach, jednak już wkrótce rozpoczyna się testy na kolejnych.

Na świecie jest hodowanych ponad 1,4 mld krów, które odpowiadają za około 10 proc. wszystkich emitowanych przez człowieka gazów cieplarnianych. Dodatek do paszy, który otrzymywałyby krowy, miałby zmniejszyć emisję wydzielanego przez nie metanu o 30 proc. Jeśli wszystkie krowy zaczęłyby dostawać nowy suplement, redukcja emisji gazów byłaby porównywalna z usunięciem z dróg blisko 300 mln pojazdów.

Zobacz wideo Rolnik spod Bydgoszczy codziennie włącza krowom radio

Suplement dodawany do paszy mógłby zmniejszyć emisję metanu

CNN poinformowało, że brytyjsko-szwajcarski startup opracował dodatek do paszy, w skład którego wchodzą m.in. ekstrakt z czosnku i cytrusów. Podając go zwierzętom, należy wymieszać środek ze zwykłą paszą dla bydła. Dzięki temu zmniejsza się emisję metanu o równowartość około jednej tony dwutlenku węgla na krowę rocznie, co równa się jednemu kredytowi węgla

Kredyty węglowe - czym są? 

Kredyty węglowe zwane również certyfikatami uprawniającymi do emisji dwutlenku węgla mają zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Jeden kredyt węglowy pozwala na emisję jednej tony dwutlenku węgla. Kredyty nadawane są firmą, które mają wpływ na zmiany klimatyczne poprzez produkcję gazów cieplarnianych. Po roku przedsiębiorstwa muszą złożyć raport z informację, o tym ile dwutlenku węgla zostało wyprodukowanego, jeśli firma przekroczy próg, aby uniknąć kary, musi wziąć dodatkowe kredyty. W związku z tym przedsiębiorstwa, które nie zostały zmodernizowane, tak aby zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych, muszą kupować kredyty od firm, które z ich sprzedaży pozyskują dodatkowe środki finansowe.

Jak wyjaśnia CNN, firma Mootral przekształca teraz oszczędności metanu w kredyty węglowe - zatwierdzone przez Verra, globalny program dobrowolnej kompensacji emisji dwutlenku węgla - które są sprzedawane firmom, chcącym zrównoważyć swoje emisje. Dzięki przychodom ze sprzedaży kredytów węglowych rolnicy mogą wykorzystać te środki na zakup właśnie m.in. suplementów. 

Właściciel gospodarstwa: Kredyty węglowe to prawdziwa okazja

Brades Farm znajdująca się w Lancashire (północno-zachodnia Anglii) jest pierwszą komercyjną farmą, która korzysta z programu kredytów firmy Mootral. Firma ma pod sobą stado 440 krów mlecznych, które są karmione paszą z suplementem dwa razy dziennie.

"Trudno jest utrzymać się z hodowli bydła mlecznego, ponieważ przez cały czas trzeba płacić rachunki" - powiedział CNN Joe Towers, właściciel firmy. I dodaje, że "kredyty węglowe to prawdziwa okazja… aby zrównoważyć te koszty dla rolników".

Kredyty na krowę tzw. "CowCredits" kosztują około 80 dolarów za sztukę, a jeden kredyt rekompensuje  jedną tonę dwutlenku węgla. Dotychczas Mootral wygenerował ponad 300 "CowCredits".

Testy przeprowadzono na dwóch rasach krów

To o ile zostanie zredukowana emisja metanu, zależy od rasy krowy oraz środowiska. Mootral przeprowadził testy tylko na dwóch rasach w Brades Farm, jednak badania mają zostać rozszerzone również w innych częściach świata. Firma wkrótce rozpocznie teksty na ranczu w Teksasie na 12 tys. sztuk bydła mięsnego. 

Liam Sinclair, profesor z Harper Adams University w Wielkiej Brytanii, podkreśla, że należy monitorować, jak suplement wpłynie na krowy. I dodaje, że kluczowe jest to, aby suplement "był dostępny i opłacalny w krajach rozwijających się, jeśli ma nastąpić znacząca redukcja produkcji metanu".

Więcej o: