Sri Lanka. Tonie kontenerowiec, tony plastikowych granulek w wodzie. Wyciek ropy niewykluczony

Kontenerowiec MS X-Press Pearl zaczął tonąć u wybrzeży Sri Lanki. Tony plastikowych granulek zanieczyściły wodę, a rząd zawiesił połów ryb wzdłuż wybrzeża. Próba odholowania statku zakończyła się niepowodzeniem. Jeśli dojdzie do wycieku ropy, będzie to jedna z najgorszych katastrof ekologicznych w historii Sri Lanki.
Zobacz wideo Paliwowy gigant zmuszony przez sąd do redukcji emisji CO2. Czy ruszy efekt domina?

Pożar na pokładzie kontenerowca MS X-Press Pearl wybuchł 20 maja. Statek był w tym czasie zakotwiczony około 18 km od wybrzeża Sri Lanki. Na jego pokładzie znajdowało się wtedy około 1,5 tys. kontenerów, z czego 81 zawierało "niebezpieczny ładunek". Jednym z nich jest 25 ton kwasu azotowego. Wiadomo również, że kontenerowiec przewozi 350 ton ropy.

Kontenerowiec MS X-Press Pearl zaczął tonąć

Z najnowszych informacji wynika, że pożar na statku MS X-Press Pearl został częściowo ugaszony. Według singapurskiego operatora jednostki X-Press Feeders, większość ładunku spłonęła podczas pożaru i przynajmniej na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, aby doszło do wycieku ropy. Rufa statku znajduje się na dnie morskim na głębokości ok. 21 metrów, natomiast część dziobowa powoli osiada na dnie. Jak podaje CNN, podjęta próba odholowania statku nie powiodła się, gdyż jednostka zaczęła tonąć.

Z kolei jak informuje agencja Reuters, tony plastikowych granulek zanieczyściły wody Sri Lanki. Rząd zawiesił połów ryb na 80-kilometrowym odcinku wybrzeża. Na tamtejszych plażach wojsko usuwa zanieczyszczenia pochodzące z kontenerowca.

Sri Lanka obawia się wycieku ropy

Urząd Ochrony Środowiska Morskiego Sri Lanki (MEPA) ostrzega przed możliwym wyciekiem ropy. Oszacowano, że jeśli dojdzie do wycieku, to najbardziej ucierpią dziewicze plaże wzdłuż 30-kilometrowego odcinka wybrzeża od miejscowości turystycznej Negombo do Dikowita - wskazuje CNN. Obawy dotyczą także zanieczyszczenia wody i pobliskich lagun. Wyciek ropy zagrozi życiu morskiemu i ptactwu, prowadząc do wielkiej katastrofy ekologicznej.

Władze lokalne wspólnie z indyjską strażą przybrzeżną prowadzą operacje mające na celu złagodzenie skutków potencjalnych szkód środowiskowych, spowodowanych pożarem na kontenerowcu MS X-Press Pearl - powiadomił Zarząd Portów w Sri Lance. Uszkodzony statek jest w dalszym ciągu obserwowany, a marynarka wojenna przygotowuje się na wypadek wycieku ropy.

W dalszym ciągu nie wiadomo, co było przyczyną pożaru. Władze Sri Lanki wszczęły zarówno dochodzenia karne, jak i cywilne, które mają wytłumaczyć jego powody. Zapewniono też wypłatę odszkodowań rybakom, których praca ucierpi wskutek katastrofy.

Więcej o: