Smog w Polsce wciąż silny. Ekolodzy: Rząd nie podjął działań. Może grozić nam pozew Komisji Europejskiej

Rząd nie podjął wystarczających działań w walce ze smogiem - wskazuje antysmogowy ruch Polski Alarm Smogowy. - Może grozić nam kolejny pozew Komisji Europejskiej związany z wciąż wysokim zanieczyszczeniem powietrza - ostrzega Magdalena Ukowska, radczyni prawna Fundacji Frank Bold.
Zobacz wideo Dr Pełczyńska-Nałęcz: Epidemia smogu co roku zabiera tyle żyć, ile zabrała epidemia COVID-u

Raport "Droga do czystego powietrza" opracowany przez Polski Alarm Smogowy oraz Europejskie Centrum Czystego Powietrza i Fundację Frank Bold zawiera ocenę działań polskiego rządu w walce ze smogiem. Zamieszczono w nim również rekomendację dotyczącą dalszych działań antysmogowych w kraju.

Sąd Najwyższy (zdjęcie ilustracyjne) Sąd Najwyższy wypowiedział się w sprawie smogu w polskich miastach

Rządowa walka ze smogiem "niewystarczająca"

Z dokumentu wynika, że w 12 na 20 ocenionych obszarów postęp jest niedostateczny, a w kolejnych dwóch nie rozpoczęto żadnych działań w walce ze smogiem. Zwrócono uwagę, że rząd najwięcej zrobił w obszarze niskiej emisji, uruchamiając program "Czyste Powietrze", który przyznaje dotacje na wymianę kopciuchów i termomodernizację domów. Autorzy raportu zauważają jednak, że potrzebne są tutaj dalsze działania, w tym konieczność zwiększenia skali wymienianych źródeł ciepła oraz uwzględnienie w programie najuboższych. Stwierdzono również, że po stronie samorządów widać poważne braki w realizacji uchwał antysmogowych. "Aby wdrożyć uchwały na terenie kraju w ciągu najbliższych 6-7 lat należy wymienić ok. 2,7 mln przestarzałych urządzeń grzewczych spalających węgiel i drewno. Tymczasem wiele samorządów nie podejmuje praktycznie żadnych działań" - podkreślono.

W raporcie oceniającym działania rządu w walce ze smogiem wskazano również, że kwestia zanieczyszczeń z transportu samochodowego została zupełnie pominięta. Polski Alarm Smogowy rekomenduje reformę przepisów dotyczących Stref Czystego Transportu, aby samorządy mogły ograniczać ruch najbardziej zanieczyszczających powietrze aut w miastach, a także zahamowanie importu starych, najbardziej emisyjnych samochodów i wprowadzenie kar za usuwanie filtrów DPF.

Zwrócono również uwagę, że zaniedbano eliminację zanieczyszczeń przemysłowych. Polski Alarm Smogowy wskazuje, że potrzebna jest tutaj reforma inspekcji ochrony środowiska, zaostrzenie wymagań emisyjnych dla zakładów przemysłowych, ułatwienie obywatelom i organizacjom pozarządowym udziału w postępowaniach dotyczących zakładów przemysłowych oraz przyjęcie prawa regulującego standardy zapachowe powietrza.

Odpady budowlane, zdjęcie ilustracyjne. Tagesspiegel: "Śmieciowa mafia" wywozi odpady do Polski

Ekolodzy ostrzegają przed pozwem Komisji Europejskiej

- Nad Polską ciąży widmo kolejnej procedury dotyczącej naruszenia unijnych przepisów o ochronie powietrza: sprawa dotyczy dyrektywy NEC, regulującej redukcję krajowych emisji wybranych zanieczyszczeń - powiedziała Magdalena Ukowska, radczyni prawna Fundacji Frank Bold. Przypomniała, że w czerwcu Komisja Europejska wystosowała do Polski wezwanie do usunięcia uchybienia, w którym zwróciła się o przekazanie jej wyjaśnień. - Może grozić nam kolejny pozew Komisji Europejskiej związany z wciąż wysokim zanieczyszczeniem powietrza - ostrzegła.

Z kolei Bartosz Piłat, ekspert ds. transportu Polskiego Alarmu Smogowego wskazał, że Polska nie powinna powtarzać błędów zachodniej Europy, dotyczących zanieczyszczeń z transportu samochodowego. - Jednak przy takiej postawie rządzących, za trzy, cztery lata mapa Polski będzie świecić na czerwono jeszcze z jednego powodu: przekroczeń dopuszczalnych stężeń tlenków azotu. Substancji ściśle związanej z emisją spalin, szczególnie z silników Diesla - dodał.

Raport "Droga do czystego powietrza", przygotowany przez Polski Alarm Smogowy oraz Europejskie Centrum Czystego Powietrza i Fundację Frank Bold można przeczytać TUTAJ.

Więcej o: