Szukasz chłodu w upał? Przestań kosić trawę i ścinać drzewa. Rośliny chronią nas przed piekłem

Usunięcie kasztanowców z jednego ze skrzyżowań w Obornikach Śląskich zmieniło ulicę w rozgrzaną patelnię. W upalne dni rośliny mogą dać upragnione ukojenie. O ile oczywiście ktoś ich wcześniej nie wytnie.

Działacze ze Stowarzyszenia Żywica, zajmującego się ochroną środowiska, pokazali w mediach społecznościowych porównanie pomiarów temperatur w tym samym miejscu z tego roku i sprzed dwóch lat. 

Zobacz wideo Dominika Lasota (MSK): Pomimo pandemii kryzys klimatyczny się nie zatrzymał

"Pamiętacie, jak w 2019 roku pokazywaliśmy Wam pomiary temperatur na ulicy Dworcowej? W tym roku powtórzyliśmy zdjęcia w miejscach, w których zostały wycięte kasztanowce. Temperatura osiąga tam prawie 50°C! Ciepło, nie? Dla każdego zdrowego człowieka przejście całą długością ulicy bez drzew, w takiej temperaturze, jest męczące i niebezpieczne dla zdrowia. Dla dzieci, osób starszych i chorych jest to po prostu narażenie życia" - podkreślają aktywiści. 

Jak wyjaśniali w komentarzach działacze Stowarzyszenia Żywica, pomiary wykonano w podobnych warunkach pogodowych, przy porównywalnych upałach. Badanie obejmowało miejsce, gdzie padał cień drzewa oraz jego okolicę.

WMO: Jest 40 proc. szans na to, że Ziemia wkrótce będzie cieplejsza niż cel Porozumienia Paryskiego"To coś więcej niż tylko statystyki". Wkrótce możemy przekroczyć limit ocieplenia

Jeśli chcesz chłodu, nie wycinaj drzew

Drzewa dają cień, w którym możemy się schować. Ale tak naprawdę robią znacznie więcej. Nie tylko dają nam schronienie, ale też ochładzają nasze miasta. Żeby sprawdzić, jak duży mają efekt, w 2019 r. razem z Centrum Nauki Kopernik Gazeta.pl zbadała ulice Warszawy kamerą termowizyjną. Pokazuje ona promieniowanie temperaturowe podczerwieni obiektów, czyli ich temperatura jest zamieniona na barwny obraz.

Obraz z kamery termowizyjnej. Osłonięta część chodnika ma temperaturę 33 stopni Celsjusza, nasłoneczniona - 47 stopniUpał zamienia miasto w piekło. Oto, jak ratują nas drzewa

Jaka jest różnica między temperaturą chodnika w alei drzew, a wystawionego na słońce? Jak widać ten drugi był rozpalony - miał aż 47 stopni Celsjusza. Fragment chodnika pod drzewami miał 33 stopnie, mniej więcej tyle, ile wynosiła temperatura powietrza.

Chodnik w zacienionej drzewami alejce ma 33 stopnie, a ten na słońcu - 47 stopni CelsjuszaChodnik w zacienionej drzewami alejce ma 33 stopnie, a ten na słońcu - 47 stopni Celsjusza Fot. Jacek Błoniarz-Łuczak / Centrum Nauki Kopernik

Na upały nie koś trawy 

O ile ścięcie wysokiego drzewa to względnie trudna operacja, tak skoszenie trawy potrafi ogarnąć każdy. Równo przystrzyżony trawnik może wygląda ładnie, ale to bardzo złudne. W sytuacji, kiedy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza, skoszony trawnik nagrzewa się mocniej niż pozostawione wolno kępy wyższej trawy. Na zdjęciach z kamery termowizyjnej widać, że różnica wynosi kilka stopni Celsjusza.

Więcej o: