Ekstremalnie wysokie temperatury odnotowywane są na zachodzie Kanady od ubiegłego weekendu. Władze wydały ostrzeżenia i poleciły mieszkańcom niewychodzenie z domu. Ostrzeżenie przed upałami obejmuje część Kolumbii Brytyjskiej, stan Alberta oraz części stanów Saskatchewan, Manitoba, Yukon i Terytoria Północno-Zachodnie.
Kanadyjska policja poinformowała we wtorek, że trwające upały najprawdopodobniej przyczyniły się do śmierci 69 osób mieszkających głównie na przedmieściach Vancouver - w miastach Burnaby i Surrey. Większość ze zmarłych stanowiły osoby w podeszłym wieku lub, które miałe wcześniejsze problemy ze zdrowiem.
- Sprawdź, czy bezpieczni są twoi sąsiedzi, członkowie rodziny, seniorzy. Ta pogoda może być śmiertelna dla podatnych na zagrożenia członków naszej społeczności, zwłaszcza osób starszych i chorych - zaapelował kapitan kanadyjskiej policji Mike Kalanj cytowany przez BBC.
- Jesteśmy drugim najzimniejszym krajem na świecie i najbardziej śnieżnym. Często doświadczamy takich zjawisk jak choćby fale chłodu czy zamiecie śnieżne, ale rzadko mówimy o takich upałach - powiedział David Phillips, starszy klimatolog w Environment Canada.
Na zachodzie Kanady wprowadzono zakaz używania otwartego ognia w lasach, ponieważ poziom wilgotności ściółki spadł do minimum. W okolicach Lytton strażacy od kilku dni walczą z pożarami. Synoptycy prognozują, że w najbliższych dniach nie należy spodziewać się spadku temperatury, a fala upałów może się utrzymać do kolejnego weekendu.
W Oregonie i Waszyngtonie przez trzy kolejne dni padały rekordy temperatur. Najgoręcej było w poniedziałek w Seattle, gdzie termometry pokazały 42 stopnie Celsjusza oraz w Portland - 46 stopni. W Portland niewiele chłodniej było w niedzielę - odnotowano tam 45 stopni Celsjusza - podaje USA Today. W czerwcu średnie temperatury wynoszą tam od 21 do 23 stopni i wielu mieszkańców nie posiada w domach klimatyzacji.
Fala upałów jest "bezprecedensowa" - zaznacza CNN i zwraca uwagę, że przed mieszkańcami jest jeszcze lipiec, który do tej pory w wielu miejscach był najgorętszym miesiącem roku.
Z powodu upałów w całym regionie otwarto dla mieszkańców klimatyzowane centra chłodzenia, w części z nich są materace do spania. W Portland wstrzymano ruch tramwajów oraz kolejki elektrycznej. Z powodu znacznego wzrostu zużycia prądu przez klimatyzatory i wentylatory w niektórych miejscach doszło do awarii sieci energetycznej. Ekstremalne temperatury zmusiły służby transportowe do zamknięcia autostrady I-5 z powodu pęknięć nawierzchni. W szkołach i na uczelniach odwołano zajęcia.
Służby odnotowują też więcej hospitalizacji w związku z przypadkami udarów słonecznych i przegrzania. Wyższa niż zwykle jest też liczba utonięć, ponieważ wiele osób szuka ochłody w zbiornikach wodnych. Lekarze podkreślają, że temperatura, z jaką obecnie zmagają się mieszkańcy północno-zachodnich stanów, zwłaszcza gdy noc nie przynosi większego ochłodzenia, jest niebezpieczna dla życia.
Według rządowego dokumentu "Polityka ekologiczna państwa" scenariusze klimatyczne dla Polski pokazują, że najpowszechniejszymi zjawiskami pogodowymi związanymi z globalnym ociepleniem w tym dziesięcioleciu będą fale upałów z tendencją do wydłużania czasu ich występowania. Dla największych miast w Polski prognozowany jest wzrost liczby dni upalnych (z temperaturą maksymalną przekraczającą 30 stopni C).
Pogoda w danym okresie zależy od szeregu zmiennych i niezależnie od zmian klimatu są okresy gorętsze i chłodniejsze. Jednak wraz ze wzrostem średniej temperatury planety wyjściowa temperatura jest wyższa. Zatem to, co dawniej było ekstremalnie gorącym okresem, wraz ze zmianami klimatu staje się częstszym zjawiskiem i pojawiają się dni z temperaturą tak wysoką, jakiej nigdy dotychczas w danym miejscu nie zaobserwowano. "To, co dziś nazywamy 'ekstremalną falą gorąca', w ciągu dekad będziemy po prostu nazywać 'latem', o ile nie zmniejszymy ostro emisji dwutlenku węgla. Wybór należy do nas..." - ostrzega jeden z najbardziej znanych klimatolog na świecie Michael E. Mann.
Więcej o skutkach kryzysu klimatycznego i rozwiązaniach, jakie mamy w walce z nim, przeczytasz w serwisie Zielona.Gazeta.pl.