"Wyścig na krawędzi przepaści". Ludzkość zapłaci cenę za bezczynność. Rozmowa z prof. Malinowskim [PODCAST]

To, co robimy do tej pory, to wyścig na krawędź przepaści - w kontekście katastrofy klimatycznej przyznał prof. Szymon Malinowski. I chociaż według niego nie można tracić nadziei, konieczne jest podjęcie natychmiastowych i skutecznych działań. - Cały czas za mało mówimy o fundamentach.
Posłuchaj podcastu
- Tak naprawdę my wszyscy powinniśmy ponosić koszty środowiskowe wszystkich naszych działań. Biznes na ogół działa w ten sposób, że stara się minimalizować koszty. Jeżeli to jest rzeczywista minimalizacja kosztów, to znakomicie, natomiast duża część minimalizacji to eksternalizacja, czyli wypychanie, przerzucanie kosztów na innych, czy w te miejsca, gdzie ich nie widać. I dopóki my tych dziur nie zaklajstrujemy, że tego typu działanie będzie możliwe - czy przenoszenie produkcji tam, gdzie emisje nie są opodatkowane, czy właśnie unikanie opodatkowania, opłat środowiskowych itd., jeżeli sami też nie będziemy działać na tym polu, na naszym podwórku, to sytuacja będzie dryfowała.

Prof. Szymon Malinowski, fizyk atmosfery, dyrektor Instytutu Geofizyki Uniwersytetu Warszawskiego i współtwórca portalu popularyzującego wiedzę "Nauka o klimacie", był gościem jednego z odcinków Zielonego Poranka Gazeta.pl. Całą rozmowę już dziś wysłuchasz w formie podcastu.

Więcej o: