Modliszki w Polsce. To efekt zmian klimatu. Powstaje mapa występowania owada

Nasz czytelnik podesłał nam zdjęcie modliszki, która pojawiła się na podwórku jego posesji w Warszawie. Owad od kilku lat coraz szerzej występuje w Polsce. Naukowcy z Łodzi postanowili poddać to zjawisko monitoringowi i stworzyć bieżącą mapę występowania tego, jak dotąd rzadkiego w naszym kraju okazu.

Modliszki spotykane były zazwyczaj w lasach południowo-wschodniej Polski, ale coraz częściej pojawiają się też w innych regionach kraju. - Owady te były w Polsce od dawna, jednak w małych liczbach. Wzrost ich populacji spowodowany jest wysokimi temperaturami - wyjaśniał w rozmowie z Gazeta.pl prof. Stanisław Ignatowicz z Katedry Entomologii Stosowanej SGGW.

Zobacz wideo Globalne ocieplenie. Glacjolog: Mniejsze lodowce są już zasadzie zgubione

Mapa występowania modliszek

Jak czytamy na stronie internetowej Uniwersytetu Łódzkiego, jeszcze pod koniec XX w. modliszka występowała w Polsce lokalnie, a Kotlina Sandomierska stanowiła północną granicą jej występowania. Od 2000 roku liczebność modliszki zaczęła stopniowo rosnąć, pojawiły się nowe stanowiska jej występowania. "Na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, ale szczególnie od 2015 roku, zasięg modliszki w Polsce powiększył się znacząco. Modliszka obecnie jest rzadka tylko na północy naszego kraju" - poinformowano.

Razem z upałem mieliśmy w Warszawie wysyp modliszekEkspansja modliszek w polskich miastach. Można je spotkać nawet w centrach handlowych

W tym roku obserwujemy gwałtowną ekspansję modliszki w Środkowej Polsce. Moją uwagę szczególnie zwróciło jej liczne występowanie w centrum dużego miasta, jakim jest Łódź. Na przestrzeni ostatnich kilku lat słyszałam wyłącznie o pojedynczych obserwacjach tego owada w naszym mieście  

- mówiła prof. Agnieszka Soszyńska-Maj z Katedry Zoologii Bezkręgowców i Hydrobiologii UŁ. 

W Łodzi powstaje mapa występowania i lista obserwacji modliszki w Łodzi i okolicach. Osoby, które zauważą owada (w mieszkaniu, na balkonie, w parku, na łące, na działce, w ogródku) są proszone o zrobienie zdjęcia oraz wpisanie miejsca i daty obserwacji w poście na FB na stronie Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Entomologicznego. Alternatywnie można również skontaktować się mailowo z prof Soszyńską-Maj (agnieszka.soszynska@biol.uni.lodz.pl), jako koordynatorką akcji.

Modliszki w Polsce

W Polsce występuje jeden gatunek modliszki, modliszka zwyczajna Mantis religiosa. Ten, jak dotąd rzadki owad, podlega od 1984r. ochronie ścisłej, wpisany jest również do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt w kategorii EN (silnie zagrożony).  

Kotewka orzech wodnyKotewka orzech wodny odżywa. To przysmak kulinarny i pułapka w jednym

Mimo dużych rozmiarów (samice mogą osiągać nawet 9 cm) człowiekowi nie może wyrządzić żadnej krzywdy. Jak czytamy na stronie UŁ, pod żadnym pozorem nie wolno ingerować w kondycję życiową modliszki, nie wolno jej hodować ani usuwać jej kokonów z jajami. Jeżeli modliszka wleci nam do mieszkania czy samochodu ostrożnie ją wynieśmy w bezpieczne i spokojne miejsce.  

Co ciekawe, mimo powszechnego przekonania o zjadaniu samców przez samice, w rzeczywistości tylko w mniej niż 30 proc. przypadków kopulacja kończy się pozbawieniem samca głowy po kopulacji. Dorosłe osobniki pojawiają się od sierpnia do października. 

Więcej o: