Czechy. Ekolodzy przeciwko budowie wieży widokowej na Śnieżniku. Powstała polsko-czeska komisja

Organizacje ekologiczne z Czech wezwały ministerstwo rozwoju regionalnego do wstrzymania finansowania polsko-czeskiego projektu budowy wieży widokowej na Śnieżniku. Inwestycja jest realizowana po polskiej stronie granicy. Sprawą zajmuje się powołana w tym celu polsko-czeska komisja.
Zobacz wideo Czesi chcą kar dla Polski ws. Turowa. Bielan mówi o "niepotrzebnym sporze w rodzinie"

Według ekologów budowa wieży jest prowadzona w sposób, który narusza wydane decyzje środowiskowe i umowy o udzieleniu dotacji, a także niszczy przyrodę na Śnieżniku. Ich zdaniem inwestor realizujący budowę wykorzystuje ciężki sprzęt, zagrażający górskiej przyrodzie. Tymczasem powinien transportować ciężkie materiały budowlane śmigłowcem na szczyt Śnieżnika.

Mateusz MorawieckiSprawa kopalni Turów. Mateusz Morawiecki: Czuję się wprowadzony w błąd

Powołano polsko-czeską komisję w sprawie wieży widokowej na Śnieżniku

W połowie sierpnia bieżącego roku czeskie ministerstwo środowiska przekazało zgłaszane przez organizacje ekologiczne uwagi Komisji Europejskiej. Zwróciło się też o analizę postępowania strony polskiej pod kątem zgodności z prawem unijnym.

W czwartek prace rozpoczęła polsko-czeska komisja, którą powołano w celu rozwiązania sporu. W spotkaniu zorganizowanym w Ołomuńcu wzięli udział przedstawiciele wykonawcy, a także samorządów, ministerstw oraz organów do spraw ochrony środowiska z obu państw. Rozmowy miały niejawny charakter.

Ministerstwo rozwoju regionalnego przyznało na ten kontrowersyjny projekt ogromną dotację, jest to około 77 milionów koron. To w zasadzie dotacja przewrotna, bo środki publiczne płacą za szkody wyrządzone przyrodzie, co jest skandaliczne. Wzywamy ministerstwo środowiska i ministerstwo rozwoju lokalnego w celu wstrzymania dotacji i renegocjacji całego projektu oraz właściwej oceny wpływu budowy na przyrodę

- powiedział cytowany przez "Czeske Noviny" Ondrej Bacík, członek Towarzystwa Przyjaciół Jesioników, który w czwartek zorganizował wiec protestacyjny.

Kopalnia odkrywkowa w Turowie100 dni negocjacji ws. Turowa. "Nie wiem, czy spór uda się rozwiązać"

Projekt wieży widokowej na Śnieżniku pochłonie 19 milionów zł

Wieża powstaje po polskiej stronie granicy, na miejscu poprzedniej, wyburzonej w 1973 roku. Ta pierwsza powstała w 1899 roku, ponad 70 lat później wysadzono ją w powietrze, bo groziła zawaleniem. Nowa ma mieć 34 metry wysokości, na 30. metrze ma powstać platforma widokowa. To wspólny, polsko-czeski projekt, na który UE przyznała dofinansowanie.

Pomysł wyszedł z polskiej strony, od trzech śnieżnickich gmin: Bystrzycy Kłodzkiej, Stronia Śląskiego i Międzylesia, już w 2012 roku. Wartość inwestycji szacuje się na około 19 milionów złotych.

Więcej o: