"Lex Izera", "Turów", "wycinka Białowieży". Ekolodzy punktują wystąpienie Dudy w ONZ

- W ciągu ostatnich 30 lat zrobiliśmy ogromny postęp - tak o ekologii na forum ONZ w Nowym Jorku mówił prezydent Andrzej Duda. Wystąpienie prezydenta skomentowali eksperci i ekspertki Koalicji Klimatycznej. - Zapomniał pochwalić się świeżo podpisaną przez siebie specustawą Lex Izera - pisze Dominik Olędzki, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej. Zdaniem ekologów lista uchybień jest znacznie dłuższa.

W dniach 21-24 września 2021 r. Prezydent Andrzej Duda przebywa w Stanach Zjednoczonych Ameryki, gdzie wziął udział w debacie generalnej 76. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku. Jednym z tematów wystąpienia była ekologia i przemiany energetyczne.  

Pandemia usunęła niemalże ze wszystkich stron gazet jeszcze jeden poważny temat – walkę ze zmianami klimatycznymi, a więc walkę o bezpieczną przyszłość dla nas wszystkich i dla naszych dzieci, a także naszych wnuków

- mówił prezydent Andrzej Duda, który podkreślił, że Polska po 1989 r.  odziedziczyła bardzo trudną sytuację ekologiczną.

W ciągu ostatnich 30 lat zrobiliśmy w tej kwestii ogromny postęp. Polska w latach 1988-2016 dokonała redukcji dwutlenku węgla o ponad 30%, nasze rzeki i powietrze stały się czystsze, a kraj zdecydowanie bardziej zielony. Mamy więcej lasów

- mówił prezydent, który podkreślił, że systematycznie spada udział węgla w strukturze pozyskania w Polsce energii, a wzrasta znaczenie biopaliw i odnawialnych źródeł energii.

Owszem, w trakcie naszej Prezydencji w COP24 udało się wynegocjować "Katowice Rulebook" – umowę precyzującą wdrażanie Porozumienia Paryskiego w taki sposób, aby było ono przejrzyste i sprawiedliwe dla wszystkich stron. Owszem, wsparliśmy również transformację krajowego systemu energetycznego uwzględniającą kontekst społeczno-gospodarczy. Ale jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że trzeba więcej

- podkreślił Andrzej Duda na forum ONZ. 

Olędzki: Duda nie wspomniał o kopalni Turów

- W swoim wystąpieniu prezydent Andrzej Duda zapomniał pochwalić się świeżo podpisaną przez siebie specustawą lex Izera, która doprowadzi do wycinki polskich lasów - pisze Dominik Olędzki, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej. Zdaniem eksperta lista jest dużo dłuższa. 

Andrzej Duda nie wspomniał wreszcie o kopalni Turów, która w tym roku od polskiego ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki otrzymała przedłużenie koncesji aż do 2044 roku i której dalsze funkcjonowanie oznacza ponad 2 miliony złotych kary dziennie, na czym realnie ucierpią Polki i Polacy

 – zaznacza Dominik Olędzki, rzecznik prasowy Koalicji Klimatycznej.

Maciąga: Duda mówił o zupełnie innym kraju 

– Słuchając wystąpienia Prezydenta Dudy, ma się wrażenie, że mówi o zupełnie innym kraju  - powiedziała Diana Maciąga ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, ekspertka Koalicji Klimatycznej. Jej zdaniem procentowy udział węgla w polskim miksie energetycznym spada głównie na papierze, gdyż budujemy nowe źródła energii, niestety także oparte o paliwa kopalne.

Polska planuje największy w Unii wzrost produkcji prądu z gazu kopalnego. Ta krótkowzroczna polityka uzależnieni nas od tego paliwa na dekady, nawet po 2050 roku, choć ochrona klimatu wymaga, by produkcja prądu już w roku 2035 była wolna od paliw kopalnych. Uniemożliwi nam to osiągnięcie neutralności klimatycznej

- podkreśliła Diana Maciąga.  Jej zdaniem OZE (odnawialne źródła energii  - red.) i efektywność energetyczna wciąż są traktowane w Polsce jak przysłowiowy kwiatek do kożucha. – "Produkcja prądu z gazu to emisje CO2 i wycieki przy wydobyciu i transporcie, które uwalniają metan" – gaz cieplarniany 86 razy bardziej szkodliwy dla klimatu niż CO2 - dodała. 

Guzek: słyszymy wielokrotnie powtarzany wyraz "solidarność"

–  Zamiast usłyszeć deklarację o odchodzeniu od węgla do 2030 roku - co jest niezbędne do realizacji zapisów porozumienia paryskiego, słyszymy wielokrotnie powtarzany wyraz "solidarność" – podkreśla Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Co najmniej jakby mógł on w magiczny sposób zatrzymać kryzysy klimatyczny, środowiskowy, uchodźczy. Otóż nie zatrzyma. Prezydent Duda, w kontekście sprawiedliwej transformacji mówi o potrzebie człowieka do życia w godnych warunkach. Jednocześnie przyglądając się bezczynnie temu, jak grupy zawodowe z sektorów wydobywczego i energetycznego załatwiają sobie przywileje w zamian za poparcie kosztownych planów utworzenia umieralni dla węgla forsowanych przez ministra Sasina

- podkreśliła ekspertka. Jej zdaniem młodzi ludzie, którzy już w piątek 24 września wyjdą na ulice polskich miast w ramach strajku klimatycznego, też chcą żyć w godnych warunkach. - Niestety, jeśli Polska nadal będzie uparcie tkwić w energetycznym skansenie węglowym - nie będą mogli na to w przyszłości liczyć – podkreśla Katarzyna Guzek z Greenpeace Polska, ekspertka Koalicji Klimatycznej.

Mikos: od 20 lat nie powstał w Polsce żaden park narodowy

– Pan prezydent nie pomylił się, twierdząc, że Polska jest krajem lasów i puszcz – komentuje Augustyn Mikos ze Stowarzyszenia Pracownia na rzecz Wszystkich Istot, ekspert koalicji klimatycznej.

 Zapomniał jednak dodać, że są one systematycznie degradowane. Nie powiedział o dwukrotnym wzroście liczby drzew wycinanych w polskich lasach w ciągu ostatnich 30 lat. Nie wspomniał o wycince w Puszczy Białowieskiej, ani o niszczeniu ostatnich naturalnych fragmentów Puszczy Karpackiej

- podkreślił. - Umknął mu chyba także fakt, że od 20 lat nie powstał w Polsce żaden park narodowy, a rządzący są głusi na głos społeczeństwa domagającego się lepszej ochrony lasów – dodał Mikos.

Więcej o: