Nieoficjalnie: W sprawach klimatu PiS stawia na Moskwę. Zmiany w resorcie środowiska

Anna Moskwa zastąpi Michała Kurtykę i stanie na czele Ministerstwa Klimatu i Środowiska - poinformował prawicowy portal wpolityce.pl. Taką samą informację podała też Interia, powołując się na swoje źródła. Tym samym potwierdzają się doniesienia Gazeta.pl z maja tego roku.

Michał Kurtyka od miesięcy chciał odejść z rządu Mateusza Morawieckiego. Jak wskazywał w swoim tekście z maja Jacek Gądek z Gazeta.pl, powodów było kilka. Kurtyka był już zmęczony pracą w rządzie. Kiepsko szło mu nawiązywanie dobrych relacji z innymi ministrami, a poza tym ma większe ambicje niż rządowa teka, gdyż prywatnie ma bardzo liczną rodzinę, a na stanowiskach ministerialnych pensje są dużo niższe niż w spółkach Skarbu Państwa.

Anna Moskwa, fot.  Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej Szykuje się zmiana w rządzie. Znamy faworytkę do przejęcia ważnego resortu

"Kurtyka może odejść albo do państwowego biznesu (jedna z wersji mówi o fotelu prezesa PGE EJ 1, która budować ma elektrownie atomowe w Polsce), albo jakiejś międzynarodowej instytucji" - pisał Gądek.

Zobacz wideo Fogiel o Polskim Ładzie: Mam nadzieję, że podpis Gowina jest obowiązujący

Kim jest Anna Moskwa, która ma zostać nową szefową klimatu i środowiska?

Jak podał portal wpolityce.pl, Anna Moskwa zastąpi Michała Kurtykę. Interia też podaje nieoficjalnie tę informację pisząc, że miana zostanie ogłoszona "pod koniec tygodnia", czyli dziś (czwartek) lub jutro.

Moskwa to ekspertka osadzona w środowisku Prawa i Sprawiedliwości. Politycznie blisko jej do Joachima Brudzińskiego, obecnego europarlamentarzysty. Nowa szefowa resortu klimatu i środowiska jest absolwentką stosunków międzynarodowych, socjologii i ekonomii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Ma doświadczenie w zarządzaniu środkami Unii Europejskiej i ich pozyskiwaniu. 

Kamil Bortniczuk Bortniczuk ministrem sportu, Mejza wiceministrem. Jest decyzja

W resorcie Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej była najpierw dyrektorką departamentu współpracy międzynarodowej, a potem zastępczynią ministra. Na stronach rządu podkreślono, że płynnie posługuje się językiem angielskim, francuskim i hiszpańskim. Obecnie Moskwa jest w zarządzie Baltic Power (spółka należąca do PKN Orlen i Northland Power), która buduje farmę wiatrową na Morzu Bałtyckim.

Prywatnie jest wieloletnią animatorką chrześcijańskiego Ruchu Światło - Życie.

Zmiany w Ministerstwie Rolnictwa 

W czwartek portal wpolityce.pl poinformował również o zmianach w Ministerstwie Rolnictwa. Grzegorza Pudę zastąpić ma Henryk Kowalczyk, który, według źródeł portalu, może zostać również wicepremierem.

Więcej o: