Wrocław. Jakość powietrza "krytycznie, ekstremalnie zła". Smog gorszy niż w Chinach

Wrocław zajmuje w środę drugie miejsce w rankingu najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, a dzień wcześniej był na samym szczycie tej listy. Dopuszczalne normy zostały przekroczone o ponad 400 proc.

Według międzynarodowego rankingu IQair, we wtorek (11 stycznia) o godz. 21 Wrocław znalazł się na pierwszym miejscu najbardziej zanieczyszczonych miast, wyprzedzając miasto Lahore w Pakistanie oraz Wuhan w Chinach. Pomiary jakości powietrza w stolicy Dolnego Śląska pokazywały, że skażenie pyłem PM2.5 wyniosło 86 µg/m3 (344 proc. normy), natomiast skażenie PM10 - 186 µg/m3 (465 proc. normy) - podaje "Gazeta Wrocławska".

Wrocław w światowej czołówce miast z zanieczyszczonym powietrzem

Natomiast w środę pakistańskie miasto Lahore znalazło się na szczycie tego niechlubnego rankingu, ale Wrocław zajmuje drugie miejsce i ponownie wyprzedza takie miasta jak Dhaka w Bangladeszu, czy Wuhan w Chinach. Warto zauważyć, że na piątym miejscu rankingu IQair znalazł się nasz polski Poznań.

Międzynarodowy ranking jakości powietrza IQair można sprawdzić TUTAJ.

Międzynarodowy ranking jakości powietrza IQairMiędzynarodowy ranking jakości powietrza IQair IQair

"Uwaga! Dzisiaj jakość powietrza we Wrocławiu krytycznie, ekstremalnie zła. Informacje te potwierdzają jednocześnie: oficjalna strona miasta, rankingi IQAir AirVisual, European Environment Agency oraz ostrzeżenie pojawiło się na głównym profilu FB Wrocław! Spójne komunikowanie o śmiertelnie ważnym problemie to dobra informacja w tym czasie. Podajcie dalej i alarmujcie bliskich! Nie wychodzimy z domu, kto nie musi, włączamy na maksa oczyszczacze" - ostrzega Dolnośląski Alarm Smogowy.

Przeczytaj więcej informacji o inflacji na stronie głównej Gazeta.pl

Pył PM 2,5 jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. Zwiększa ryzyko chorób i zgonu

PM 2,5 to pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 µg, który przez Światową Organizację Zdrowia jest uznawany za najbardziej szkodliwe dla człowieka zanieczyszczenie atmosferyczne. Długotrwałe narażenie na jego działanie skutkuje wzrostem zgonów na choroby układu oddechowego i krążenia.

Obok PM 2,5 za niebezpieczny uznawany jest także między innymi PM10, czyli mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nie większej niż 10 µg. W jego skład mogą wchodzić toksyczne substancje jak benzopireny, dioksyny i furany.

Zobacz wideo Jak państwo walczy ze smogiem? Pytamy Rzecznika Praw Obywatelskich
Więcej o: