Białoruś. W Puszczy Białowieskiej utonęły żubry. Zginęło 21 osobników

Po białoruskiej stronie Puszczy Białowieskiej zginęło 21 żubrów. Zwierzęta utopiły się po tym, jak załamał się pod nimi lód.
Zobacz wideo Puszcza Białowieska ma swoją kopię zapasową w Minecrafcie

21 żubrów znaleziono w stawie, przez który przepływa rzeka Miedzianka, dopływ Narwi - poinformowała Biełsat TV za białoruskim Ministerstwem Zasobów Naturalnych i Środowiska.

Żubry utonęły w Puszczy Białowieskiej

Białoruskie ministerstwo przekazało, że przez zamarznięty staw przechodziło stado przeszło 100 żubrów. Pod częścią z nich popękał lód. 21 żubrów niestety utonęło. Ich ciała zostały wyciągnięte spod lodu przez służby w czwartek. Ponadto leśnicy poinformowali, że w okolicy znaleźli cielę żubra, które zostało zagryzione najpewniej przez wilki.

Więcej informacji ze świata na stronie głównej Gazeta.pl 

Na miejscu pracuje komisja, złożona z ekspertów kilku instytucji państwowych. Więcej informacji zostanie przekazane po zakończeniu jej prac

Żubry na Białorusi

W Puszczy Białowieskiej po stronie Białorusi mieszka kilkaset żubrów. W maju ubiegłego roku władze parku poinformowały, że jest ich 675. Liczba ta była na tyle duża, że uznano wówczas, iż liczba pogłowia poważnie przekroczyła optymalną granicę. W związku z tym rozpoczęto gospodarowanie zwierzętami na terenie kraju oraz za granicę. Część z nich sprzedano i przetransportowano do Kostromy w Rosji - informuje Biełsat TV. Nie jest jednak jasne, ile dokładnie zwierząt trafiło za granicę

Pogłowie w Puszczy Białowieskiej po stronie polski to 715 żubrów - wynika z zeszłorocznej inwentaryzacji. Niewiele mniej żubrów jest w Bieszczadach (707), a w całej Polsce jest ich ponad 2,3 tys. W ciągu roku ich pogłowie wzrosło aż o 50 proc. Większość z nich żyje na wolności, w hodowlach, ogrodach zoologicznych oraz innych zwierzyńcach przebywa około 200 żubrów. 

Więcej o: