Stolica Indonezji tonie. Dżakarta zostanie zastąpiona przez nowe miasto

Dżakarta, obecna stolica Indonezji, tonie. Miasto zapada się w tempie 25 cm rocznie, w związku z czym stolica kraju ma zostać przeniesiona. Dżakartę zastąpi niewybudowana jeszcze Nusantara.
Zobacz wideo Dżakarta tonie. 10-milionowe miasto zapada się do morza

Indonezja będzie mieć nową stolicę. Prezydent kraju Joko Widodo wybrał nazwę spośród ponad 80 opcji - podaje "The Guardian". 

Powódź w stolicy Indonezji.Indonezja: ponad 30 tysięcy ludzi ewakuowanych z powodu powodzi w Dżakarcie

Indonezja będzie mieć nową stolicę. Dżakarta ciągle się zapada

Nowa stolica Indonezji ma nosić nazwę Nusantara. Zdaniem niektórych może być to jednak mylące, ponieważ tak samo mówi się w odniesieniu do całego Archipelagu Indonezyjskiego. Krajowy minister planowania rozwoju Suharso Monoarfa powiedział jednak, że prezydent Widodo uznał, że dobrze odzwierciedla ona geografię kraju.

O przeniesieniu stolicy z Dżakarty do oddalonej o ponad 2000 km prowincji Wschodni Kalimantan na Borneo prezydent poinformował już w 2019 roku. Rząd liczy, że decyzja ta pozwoli zmniejszyć obciążenie 10-milionowego miasta, w którym notorycznie dochodzi do powodzi. W związku z nadmiernym wydobyciem wód gruntowych Dżakarta jest bowiem jednym z najszybciej tonących miast na świecie. Z powodu osiadania niektóre jej części opadają w tempie około 25 cm rocznie - podaje "The Guardian". W mieście nie ma też wystarczającej ilości wody pitnej, co wiąże się z wydobywaniem jej z płytkich warstw wodonośnych.

Dżakarta ma pozostać krajowym centrum handlowym i finansowym, ale funkcje administracji rządowej zostaną przeniesione do nowej stolicy, która znajdzie się w regionach North Penajam Paser i Kutai Kartanegara. Budowa Nusantary może ruszyć jeszcze w tym roku.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Kim Dzong UnKim Dzong Un: Korea Północna stoi w obliczu wielkiej walki na śmierć i życie [ZDJĘCIA]

Nusantara zastąpi Dżakartę. Ekolodzy obawiają się negatywnego wpływu na środowisko

Zdaniem ekologów przeniesienie stolicy może wiązać się z negatywnym wpływem na środowisko. Nusantara zostanie zbudowana w pobliżu lasów deszczowych, w których orangutany żyją w swoim naturalnym środowisku. Relokacja może zatem przyspieszyć zanieczyszczenia we Wschodnim Kalimantanie.

Więcej o: