Stolica Indonezji tonie. Dżakarta zostanie zastąpiona przez nowe miasto

Dżakarta, obecna stolica Indonezji, tonie. Miasto zapada się w tempie 25 cm rocznie, w związku z czym stolica kraju ma zostać przeniesiona. Dżakartę zastąpi niewybudowana jeszcze Nusantara.
Zobacz wideo Dżakarta tonie. 10-milionowe miasto zapada się do morza

Indonezja będzie mieć nową stolicę. Prezydent kraju Joko Widodo wybrał nazwę spośród ponad 80 opcji - podaje "The Guardian". 

Indonezja będzie mieć nową stolicę. Dżakarta ciągle się zapada

Nowa stolica Indonezji ma nosić nazwę Nusantara. Zdaniem niektórych może być to jednak mylące, ponieważ tak samo mówi się w odniesieniu do całego Archipelagu Indonezyjskiego. Krajowy minister planowania rozwoju Suharso Monoarfa powiedział jednak, że prezydent Widodo uznał, że dobrze odzwierciedla ona geografię kraju.

O przeniesieniu stolicy z Dżakarty do oddalonej o ponad 2000 km prowincji Wschodni Kalimantan na Borneo prezydent poinformował już w 2019 roku. Rząd liczy, że decyzja ta pozwoli zmniejszyć obciążenie 10-milionowego miasta, w którym notorycznie dochodzi do powodzi. W związku z nadmiernym wydobyciem wód gruntowych Dżakarta jest bowiem jednym z najszybciej tonących miast na świecie. Z powodu osiadania niektóre jej części opadają w tempie około 25 cm rocznie - podaje "The Guardian". W mieście nie ma też wystarczającej ilości wody pitnej, co wiąże się z wydobywaniem jej z płytkich warstw wodonośnych.

Dżakarta ma pozostać krajowym centrum handlowym i finansowym, ale funkcje administracji rządowej zostaną przeniesione do nowej stolicy, która znajdzie się w regionach North Penajam Paser i Kutai Kartanegara. Budowa Nusantary może ruszyć jeszcze w tym roku.

Więcej informacji ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nusantara zastąpi Dżakartę. Ekolodzy obawiają się negatywnego wpływu na środowisko

Zdaniem ekologów przeniesienie stolicy może wiązać się z negatywnym wpływem na środowisko. Nusantara zostanie zbudowana w pobliżu lasów deszczowych, w których orangutany żyją w swoim naturalnym środowisku. Relokacja może zatem przyspieszyć zanieczyszczenia we Wschodnim Kalimantanie.

Więcej o: