Kaucja za szklane i plastikowe butelki? Są szczegóły projektu. Wiadomo, kiedy ma wejść w życie

Projekt ustawy w sprawie systemu kaucyjnego trafił do konsultacji publicznych. Ministerstwo Klimatu proponuje objęcie tym systemem opakowań z tworzyw sztucznych po napojach o pojemności do 3 litrów oraz opakowań szklanych po napojach o pojemności do 1,5 litra. Ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2023 r.

W uzasadnieniu wskazano, że projekt ustawy ma dostosować polskie przepisy do wymogów unijnej dyrektywy w sprawie zmniejszenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko, zwanej dyrektywą SUP. Nakłada ona obowiązek zapewnienia selektywnego zbierania butelek jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje o pojemności do 3 litrów, wraz z ich zakrętkami i wieczkami, na poziomie 77 proc. w 2025 r. oraz 90 proc. w 2029 r.

System kaucyjny będzie obowiązkowy dla dużych sklepów

W myśl nowych rozwiązań system kaucyjny powinien objąć obszar całego kraju i być powszechnie dostępny, tak by konsumenci mogli łatwo przekazać odpady po napojach. Ma być też równie dostępny dla wprowadzających napoje w opakowaniach oraz dla punktów sprzedaży.

Projekt ustawy przewiduje, że w ramach systemu kaucyjnego wprowadzający napoje w opakowaniach będą zobowiązani do finansowania selektywnego zbierania tych opakowań oraz ich odbioru i transportu do producenta lub zakładu przetwarzania. Ponadto producenci będą musieli osiągnąć określone poziomy selektywnego zbierania opakowań. W przypadku niespełnienia tego kryterium będą musieli zapłacić opłatę produktową.

Ekologia - więcej informacji na ten temat przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Puste butelki objęte systemem kaucyjnym będą musiały odbierać wszystkie sklepy o powierzchni powyżej 100 metrów. "Mniejsze jednostki handlowe mogą odbierać te opakowania i zarazem zwracać kaucję na zasadzie dobrowolności" - wskazano w uzasadnieniu. Do pobierania kaucji będą zobowiązane wszystkie sklepy. Jej wysokość mają ustalać przedsiębiorcy.

Zgodnie z projektem ustawa ma wejść w życie 1 stycznia 2023 roku.

Zobacz wideo Kermiche: Świadomość ekologiczna konsumentów się zwiększa
Więcej o: