"Terytorium" - "rozpaczliwy krzyk wzywający nas do opamiętania". Debatę poprowadzi Patryk Strzałkowski

"Ludność rdzenna świadoma silnej zależności od środowiska toczy nierówną walkę o swoje tereny. (...) Wielu z nich, zwłaszcza w Ameryce Środkowej i Południowej, ginie, broniąc swojej - ale pośrednio także naszej egzystencji. Czy w tej walce są osamotnieni?". Festiwal Millennium Docs Against Gravity zaprasza na film dokumentalny "Terytorium" i debatę, którą poprowadzi dziennikarz Gazeta.pl Patryk Strzałkowski.
Zobacz wideo Pożary w Amazonii

Trwa 19. edycja Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, podczas którego można obejrzeć wiele poruszających ważne tematy filmów dokumentalnych. Jednym z nich jest "Terytorium" w reżyserii Alexa Pritza. Dokument przenosi widzów do serca brazylijskiej Amazonii, gdzie przez trzy lata jego twórca towarzyszył plemieniu Uru-eu-wau-wau w walce o ziemię i przetrwanie. W latach 80. ubiegłego wieku żyły tysiące członków plemienia. Dziś pozostało ich niespełna 200.

"Po śmierci jednego z przedstawicieli starszyzny, na barkach 18-letniego Bitate leży walka o przeżycie grupy, której terytorium otoczone jest przez osadników, farmerów i poszukiwaczy cennych minerałów. Wszyscy chcą jednego - wykarczować puszczę. Ich sojuszniczką w tej nierównej walce jest Neidinha, aktywistka, która od 20 lat walczy o ich przetrwanie, pomimo gróźb kierowanych pod jej adresem" - czytamy na stronie festiwalu. "Jesteśmy świadkami walki o przetrwanie i przyszłość małej grupy ludzi i jednocześnie całej planety. Agresja podsycana jest agresją. Gdy w starciach ginie jeden z przywódców plemienia, jego członkowie palą nielegalnie zbudowane domy osadników. Nie ma już z kim rozmawiać o pokoju i przestrzeganiu prawa" - podkreślono. Film ten jest "rozpaczliwym krzykiem wzywającym nas do opamiętania".

Debata "Klimat a ludność rdzenna" w Kinotece

W środę o godz. 18:00 po pokazie dokumentu "Terytorium" w Kinoteka PKiN odbędzie się debata. Wezmą w niej udział Kamil Wyszkowski, wieloletni pracownik Organizacji Narodów Zjednoczonych i przedstawiciel Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce, oraz Zofia Krajewska, współzałożycielka Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Polsce, związana również blisko z Extinction Rebellion.

Debatę poprowadzi Patryk Strzałkowski, dziennikarz Gazeta.pl i redaktor naczelny serwisu Zielona.gazeta.pl, który od lat zajmuje się tematami związanymi z kryzysem klimatycznym i jego wpływie na ludzi. Jest autorem cyklu "Piątki dla klimatu" oraz reportaży m.in. z Iraku, Libanu, Jordanii. Pisze również o migracji i uchodźstwie.

Więcej informacji na temat filmu i debaty TUTAJ

Więcej o: