USA. Plaga "skaczących robaków". Są agresywne, żarłoczne i groźne dla ekosystemu

Kalifornijscy ogrodnicy zmagają się z inwazją "skaczących robaków". Wyglądają jak niepozorne dżdżownice ziemne, jednak swoim zachowaniem przypominają groźne węże - podaje Departament Żywności i Rolnictwa Stanów Zjednoczony (USDA).

"Skaczące robaki" to dżdżownice z gatunku Amynthas agrestis. Cechuje je dość nietypowe zachowanie. Jak wskazuje nazwa, potrafią podskoczyć na wysokość 30 centymetrów. "Swoim zachowaniem przypominają groźne węże" - czytamy w raporcie Departamentu Żywności i Rolnictwa Stanów Zjednoczonych (USDA). Rzucają się natychmiast po tym, jak zostaną dotknięte. "Czasami nawet łamią się i zrzucają ogon, gdy zostaną złapane" - podają eksperci.

Robaki pochodzą ze wschodniej Azji, występują zwłaszcza w Japonii i na Półwyspie Koreańskim. W ostatnich latach przez transport z tego regionu roślin doniczkowych, przedostały się do Ameryki Północnej. Można je znaleźć w co najmniej 34 stanach. Teraz z ich plagą zmaga się Kalifornia.

 

Więcej informacji ze świata i kraju znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

USA. Plaga "skaczących robaków" to zagrożenie dla ekosystemu

Amynthas agrestis żywią się drobnymi kawałkami opadłych liści, które tworzą ściółkę. Pozostawiają po sobie ziarnistą warstwę, przypominającą fusy z kawy, radykalnie zmieniając teksturę i chemię gleby. Ponadto usuwają z niej niezbędne składniki odżywcze. Jak zaznaczają ekolodzy, kiedy zmienia się podłoże, las nie jest w stanie utrzymać tych samych gatunków roślin i zwierząt, co przed działaniem dżdżownic. "Robaki mają duży apetyt i mogą pożreć tak grubą warstwę organiczną, że w ciągu od dwóch do pięciu lat całkowicie ją wyczerpiemy. Ponadto, oczyszczając dno lasu z roślin podszytu i resztek liści, sprzyjają erozji i torują drogi dla innych inwazyjnych organizmów" - przekazał USDA. Podsumowując, inwazja "skaczących dżdżownic" może powodować szkody rekreacyjne, gospodarcze i ekologiczne.

Masyw Grand Combin / zdjęcie ilustracyjneSzwajcaria. Z alpejskiego masywu Grand Combin oderwała się część lodowca

Problem rozwiąże nadchodzące lato

Jak podaje "The Guardian", eksperci zalecili kilka strategii eliminowania robaków, w tym użycie na glebę polewy z gorczycy, by wypędzić je na powierzchnię. Po przykryciu ziemi arkuszem przezroczystego polietylenu temperatura gleby przekroczy ok. 40 stopni Celsjusza, co zniszczy kokony.

Z badań naukowców wynika bowiem, że dżdżownice są bardzo wrażliwe na ciepło - mogą ginąć już w temperaturze 27 stopni Celsjusza. Synoptycy AccuWeather wskazują, że tegoroczne lato w Kalifornii będzie ciepłe. Temperatura powietrza może być o jeden stopień wyższa od średniej, co prawdopodobnie spowoduje ocieplenie gleby w stanie. To może nieco złagodzić problem "skaczących robaków". 

Policja (zdjęcie ilustracyjne)USA. Kobieta zastrzeliła napastnika na przyjęciu. Nie usłyszy zarzutów

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Więcej o: