Potężny huragan zmierza w kierunku bazy turystycznej w Meksyku

Pierwszy w tym sezonie huragan zbliża się do Meksyku. Dla wielu miejscowości turystycznych, położonych nad południowym wybrzeżu Pacyfiku wydano ostrzeżenia przed niebezpiecznie wysokim falami oraz powodziami, które może spowodować ulewny deszcz.

Narodowe Centrum Huraganów w Stanach Zjednoczonych, które monitoruje sytuację na Pacyfiku, prognozuje, że Agatha szybko zyskuje na sile i uderzy w Meksyk w poniedziałek w godzinach popołudniowych lub wieczorem lokalnego czasu jako huragan 3. stopnia.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Co się dzieje w Ukrainie? Pytamy w 3. miesiące od ataku Rosji [Q&A Gazeta.pl]

Region w kierunku, którego zmierza żywioł jest niezwykle popularny wśród turystów. To okolice Puerto Escondido i Puerto Angel w południowym stanie Oaxaca, czyli takie kurorty jak Huatulco, Mazunte i Zipolite.

Meteorolodzy: Uwaga na bardzo silny wiatr

Eksperci ostrzegają przed niebezpieczną falą sztormową oraz wiatrem tak silnym, że może zagrażać życiu.

W niedzielę maksymalna prędkość wiatru huraganu wynosiła 175 km/h. Centrum huraganu zlokalizowano 225 km na południowy zachód od Puerto Angel. Agatha przemieszcza się w stronę lądu z prędkością 9 km/h.

W czasie ulew może spaść nawet 500 milimetrów wody. Tak duże opady spowodować mogą powodzie i lawiny błotne.

Służby obrony cywilnej Meksyku doniosły o pierwszych ulewach towarzyszących Agathcie w niedzielę wieczorem. Urząd opublikował zdjęcia rybaków wyciągających swoje łodzie na plaże, aby chronić je przed burzą.

Władze miejskie w Huatulco nakazały "całkowite zamknięcie" wszystkich plaż w kurorcie i popularnych wśród turystów zatok, do których można dostać się tylko łodzią. W regionie zamknięte są też szkoły. Zorganizowano również dodatkowe punkty z pomocą medyczną.

W Zipolite trwa budowa prowizorycznych zabezpieczeń przed wodą i wiatrem. Pracownicy hoteli montują drewniane okiennice, sprzątają ogrody i zabezpieczają wszystko, co może porwać wichura.

Więcej o: