Łódź. Na niebie pojawiło się rzadkie i spektakularne zjawisko. Czym jest chmura rolkowa? Meteorolog wyjaśnia

Chmury rolkowe pojawiły się w poniedziałek nad Łodzią. To rzadkie i bardzo spektakularne zjawisko. Chmury układają się w sposób przypominający zwinięty dywan lub bardzo długą bagietkę. Zjawisko to spowodowane jest kondensacją unoszącego się ciepłego powietrza.

Obserwatorzy burz, a dokładnie jeden z członków Systemu Raportów Sieci Obserwatorów Burz (Organizacja pozarządowa zajmująca się badaniem, monitorowaniem i ostrzeganiem przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi) uchwycił na niebie chmury rolkowe, które utworzyły się w okolicach Łodzi. Meteorolog Jarosław Turała autor bloga "Sorry. Taki mamy klimat" czyli pogoda pod oknem Jarosława Turały, wyjaśnił nam, że takie chmury tworzą się na niebie wyjątkowo rzadko i też szybko się rozpływają, dlatego zdjęcie tego zjawiska wywołało poruszenie w sieci

Łódź. Chmura rolkowa na niebie. Jak się tworzy?

- To jest kondensacja unoszącego się ciepłego powietrza. Jest ono zaciągane znad powierzchni ziemi, a następnie dociera do warstwy, która go nie przepuszcza. W ten sposób tworzy się chmura rolkowa. Utrzymuje się ona do momentu, aż to ciepło przestanie się gromadzić. A potem zniknie - tłumaczy nam Turała.  

Meteorolog podkreśla, że naturalne jest powstawanie takich chmur, ponieważ troposfera składa się z warstw. Dodaje, że chmura rolkowa nie jest połączona z żadnym systemem burzowym. Jest efektem jedynie napływu chłodnej masy powietrza nad jego cieplejszą warstwę. Dlatego taka chmura nie zwiastuje pogorszenia się warunków atmosferycznych czy powstania np. silnych wiatrów lub wirów trwałych. Ma jedynie walory krajobrazowe. 

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina.

Chmura rolkowa. Co oznacza na niebie?

- Chmura rolkowa nie jest związana z żadnym frontem atmosferycznym. Jeżeli mamy zachmurzenie całkowite, może się wydawać, że jest podłączona do którejś z chmur. Nic bardziej mylnego. Ona wisi pod spodem. Utrzymuje się na odpowiednim poziomie, dopóki ciepło się nie wypali - mówi nam meteorolog.

 Więcej informacji z gospodarki i świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Gdy spostrzeżemy chmurę rolkową na niebie, warto się jej przyjrzeć. Taki widok na nieboskłonie zdarza się niezwykle rzadko. 

- Chmura rolkowa nie jest częstym zjawiskiem i szybko się rozpływa. Pojawia się dosyć rzadko. Muszą się złożyć odpowiednie warunki w troposferze, odpowiednia wilgotność, odpowiednia temperatura powietrza i musi na odpowiedniej wysokości panować odpowiednia temperatura - wyjaśnia Jarosław Turała.  

Zobacz wideo Spójrz na niebo. Czy wiesz, jakie widzisz chmury?
Więcej o: