Apokaliptyczne obrazy we Włoszech. Wysycha rzeka Pad. Miliardowe straty włoskiego rolnictwa

Włochy zmagają się z największą od 70 lat suszą. Rzeka Pad wysycha. Zdjęcia z północy kraju pokazują popękaną ziemię, która kiedyś była korytem rzeki. Susza jest zagrożeniem dla ujęć wody pitnej i upraw.

- Martwimy się, że po prostu zniknie - tak o wysychającym Padzie, największej rzece Włoch, mówią mieszkańcy kraju. Poziom wody nie był tak dramatycznie niski od ponad 70 lat. Włosi z niepokojem obserwują kryzys klimatyczny nad brzegami najdłuższej rzeki Półwyspu Apenińskiego.

Zobacz wideo Sierpińska: Trzeba zaadaptować rolnictwo do problemów z suszami

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Pierwsze sygnały tego, jak źle wygląda sytuacja, zauważono na początku roku, kiedy kończyła się zima, jedna z najmniej śnieżnych w ostatnich latach. Wiosną nic nie zapowiadało poprawy - deszczu nadal było niewiele. Teraz w regionie panuje wyższa niż zwykle temperatura.

Pad ma 650 km, wypływa u stóp szczytu Monte Viso w Alpach Kotyjskich na zachodzie Włoch i płynie północnymi regionami kraju aż do Adriatyku. Niski poziom wody w rzece to problem całego regionu - od producentów pomidorów i arbuzów po wytwarzanie energii wodnej, wodę pitną, transport komercyjny i rybołówstwo.

Włochy. Przez suszę wysycha rzeka Pad. Stan wyjątkowy i racjonowanie wody pitnej

Susza jest na tyle poważna, że władze Lombardii, Piemontu, Veneto i Emilii-Romania zwrócą się do rządu w Rzymie o ogłoszenie stanu wyjątkowego w ich regionach. Niektóre miasta na północy wymagają dostarczania wody ciężarówkami. W 125 miastach wezwano do racjonowania dostaw wody pitnej, aby przywrócić względnie bezpieczne poziomy w zbiornikach zapasowych.

Średni przepływ wody w ujściu rzeki wynosi zaledwie jedną piątą wartości notowanych zwykle w czerwcu przez hydrologów. Luca Mercalli, prezes Włoskiego Towarzystwa Meteorologicznego cytowany przez "The Guardian", podkreśla, że tegoroczna susza jest "wyjątkowa w historii ze względu na połączenie dwóch anomalii: braku deszczu, a także podwyższoną temperaturę, która jest bezpośrednio związana ze zmianą klimatu".

W Boretto, w regionie Emilia-Romania, niezwykle popularnym wśród wędkarzy większość rezerwacji na sezon letni jest odwołana. Ludzie, którzy przez rzekę przeprawiają się łodziami, teraz mogą swobodnie przejść pieszo. 

Włochy. Przez suszę rolnicy odnotowali już dwa miliardy euro strat

Dolina Padu jest kluczowym obszarem gospodarczym Włoch. Umożliwia rozwój takim ośrodkom przemysłowym, jak Turyn, Mediolan i Brescia, a także wielu różnym sektorom gospodarki. To jedna z najważniejszych stref rolniczych w Europie.

Związek rolników i producentów żywności Coldiretti podał, że dotychczasowe straty wywołane suszą przekroczyły dwa miliardy euro.

Dolina Padu doświadczała już suszy w latach 2002, 2012 i 2017, ale nie były one tak katastrofalne w skutkach, jak obecnie. Eksperci ostrzegają, że ponad jedna czwarta terytorium Włoch jest zagrożona pustynnieniem.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: