Polacy chcą zielonej energii zamiast węgla. "Ekologia ma coraz większe znaczenie" [SONDAŻ]

Niemal 80 proc. badanych uważa, że Polska powinna rozwijać odnawialne źródła energii, w tym farmy wiatrowe i słoneczne oraz elektrownie wodne - wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej". Znacznie mniej Polaków popiera zwiększenie wydobycia węgla.

W związku z rosyjską inwazją na Ukrainę nałożono embargo na węgiel z Rosji i ograniczono dostawy rosyjskiego gazu. Aby złagodzić kryzys energetyczny, polski rząd przyjął pod koniec lipca pierwszą dostawę węgla z Republiki Południowej Afryki. Surowiec importujemy również m.in. z Australii, Indonezji i Kolumbii.

Więcej informacji z Polski przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Odnawialne źródła energii zamiast wydobycia węgla

Jednak Polacy uważają, że w dobie kryzysu energetycznego należy rozwijać odnawialne źródła energii - farmy wiatrowe i słoneczne oraz elektrownie wodne. Takiego zdania jest prawie 80 proc. ankietowanych - wynika z sondażu IBRiS, przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej". Z kolei za zwiększeniem wydobycia węgla opowiedziało się 44,6 proc. osób.

- Moim zdaniem są dwa źródła takich odpowiedzi. Po pierwsze jest to przekonanie, że skoro na Zachodzie sprawa ochrony środowiska i transformacji energetycznej jest tak często obecna w debacie publicznej, to znaczy, że jest to dobre także dla nas. Po drugie na pewnym etapie zamożności, kiedy zostaną już zaspokojone elementarne potrzeby życiowe, coraz większą uwagę zwraca się na jakość życia. Dlatego coraz większe znaczenie ma ekologia - skomentował wyniki ankiety prof. Rafał Chwedoruk, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Sondaż został przeprowadzony w dniach 29-30 lipca metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów (CATI) na próbie 1100 respondentów.

Elektrownie słoneczne coraz popularniejsze w Polsce. Fotowoltaika wykręciła rekord

Energia odnawialna zyskuje coraz większe zainteresowanie w Polsce. W ciągu ostatnich trzech lat Polacy zaczęli masowo instalować panele słoneczne. Moc elektrowni fotowoltaicznych w Polsce wzrosła z 612 MW w 2019 roku do 5626 MW w lipcu 2021 roku. Gwałtowny wzrost mocy zbiegł się z dotacjami w ramach programu Mój Prąd 4.0.

Co więcej, 25 lipca w godz. między 12:00 a 13:00 elektrownie słoneczne w Polsce wyprodukowały 6618 MWh energii, tym samym ustanawiając nowy rekord produkcji energii ze źródeł fotowoltaicznych. Poprzedni został ustanowiony 18 maja i wyniósł 6581 MWh.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Ciemna strona fotowoltaiki [NextStation]
Więcej o: