Francja walczy z pożarami i suszą. Polska udzieli pomocy, Macron komentuje: Solidarność europejska działa

Francja zmaga się z ogromnymi pożarami. Strażacy walczą z ogniem w ośmiu różnych lokalizacjach na terenie całego kraju. Najtrudniejsza sytuacja jest na południowym zachodzie kraju - Nowej Akwitanii. Tylko tam ogień strawił blisko 7 tysięcy hektarów. 10 tysięcy osób zostało ewakuowanych.

W całej Francji spłonęło około 40 tysięcy hektarów. To dwukrotnie więcej niż w tym samym okresie w latach ubiegłych. Powodem pożarów są ekstremalnie wysokie temperatury, sięgające nawet powyżej 40 stopni Celsjusza.

Więcej informacji ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

pożar (zdjęcie ilustracyjne)Francja. Eksplozja w fabryce składników materiałów wybuchowych. Są ranni

Pożar we Francji. Polska, Szwecja i Włochy pomogą gasić ogień

Szwecja i Włochy wysyłają samoloty gaśnicze do Francji. Pomocy udzieli również Polska. W czwartek do Francji wyruszyła grupa ratownicza polskich strażaków. Polska ma zapewnić dwa z czterech modułów gaśniczych, o które prosili Francuzi. Do akcji skierowano 146 strażaków i prawie 50 samochodów ratowniczo-gaśniczych.

Polscy strażacy będą pomagać w gaszeniu pożarów lasów na południu Francji - mówił wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Strażacy wyruszyli w południe z punktu zbornego w Legnicy.

Prezydent Francji Emmanuel Macron podziękował krajom, które udzielą pomocy. "Niemcy, Grecja, Polska, a w najbliższych godzinach Rumunia i Austria: nasi partnerzy idą z pomocą Francji w obliczu pożarów. Dziękuję. Solidarność europejska działa!" - napisał na Twitterze.

Do kanału Odry w Oławie mogły trafiać ścieki przemysłoweSkąd zatrucie Odry? Tropy w kilku miejscach, nagrania ścieków lecących do rzeki

Francja. Rekordowa susza, wprowadzono ograniczenie zużycia wody

Pożary dają się we znaki także turystom. Ogromne kłęby dymu rozprzestrzeniły się w obszarze plaż u wybrzeża Atlantyku. Zamknięty jest dostęp do największej wydmy w Europie, na południe od Bordeaux. Dym zmusił również do zamknięcia autostrady A63, głównej arterii w kierunku Hiszpanii, pomiędzy Bordeaux i Bayonne.

W tym roku odnotowano rekordową suszę we Francji. Z jej powodu wprowadzono ograniczenie zużycia wody w całym kraju.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina

Zobacz wideo Czechy. Polskie służby pomagają w akcji gaśniczej. Wykorzystują m.in. zbiornik na wodę tzw. Bambi Bucket
Więcej o: