Wschód cały czerwony. Lasy w niebezpieczeństwie. "Ekstremalne zagrożenie" [MAPA POŻARÓW]

Ekstremalne zagrożenie pożarowe obejmie w czwartek znaczną część wschodniej części Polski. Mamy kolejny dzień upałów - dla znacznej części kraju obowiązują ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami. Meteorolodzy nie zapowiadają opadów. Oznacza to poważne zagrożenie pożarowe dla lasów na wschodzie Polski.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozy dotyczące zagrożenia pożarowego lasów. Wysokie zagrożenie pożarami ma się pojawić w czwartek w godzinach popołudniowych. Między 14:00 a 16:00.  

Zobacz wideo Pożary pustoszą góry na terenie Kosowa

Zagrożenie pożarowe lasów w Polsce

Ekstremalne zagrożenie pożarowe w czwartek obejmie całe województwo lubelskie, a także znaczną część województw: podlaskiego, podkarpackiego, wielkopolskiego i świętokrzyskiego. Według prognoz IMGW równie wysokie lub bardzo wysokie zagrożenie pożarowe lasów obejmie część woj. warmińsko-mazurskiego i małopolskiego

Czwartek będzie kolejnym ciepłym dniem w Polsce. Maksymalna temperatura w kraju wyniesie od 22 do 24 stopni, jednak na wschodzie będzie cieplej. Tam termometry wskażą 31 stopni. Ostatni weekend sierpnia również będzie upalny, ale i burzowy. Najwyższe temperatury przewidywane są także na wschodzie Polski.   

Więcej o środowisku przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pożary lasów w całej Europie

W tym roku pożary zniszczyły już w Europie 660 tys. hektarów powierzchni. To najwięcej od rozpoczęcia pomiarów w 2006 roku. José Luis Carneiro, minister spraw wewnętrznych Portugalii mówił o  "tragedii ekologicznej" w kraju w związku z falą pożarów. Portugalia odnotowała najgorętszy lipiec od prawie stulecia.

Pożary są problemem nie tylko krajów śródziemnomorskich. W lipcu tysiące strażaków przez prawie dwa tygodnie walczyło z największym pożarem lasu we współczesnej historii Słowenii. Pożary dotknęły także Francję. O czym więcej pisaliśmy w poniższym artykule: 

Więcej o: