Wyniki przeprowadzonych przez naukowców badań zostały opublikowane w tygodniku "Nature". Dzięki genomom 13 neandertalczyków udało się uzyskać informacje na temat ich społeczności oraz organizacji społecznej.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
To pierwszy przypadek, gdy udało się przeprowadzić sekwencjonowanie wielu osobników z odległej społeczności neandertalskiej na Syberii. Dokonał tego międzynarodowy zespół kierowanemu przez niemieckich naukowców z Instytutu Antropologii Ewolucyjnej Maxa Plancka. Badania przeprowadzono na podstawie szczątków 13 osobników wydobytych z dwóch położonych blisko siebie stanowisk środkowego paleolitu w górach Ałtaj, w południowej Syberii (Rosja) - Jaskini Czagirskiej i Jaskini Okładnikowej. Znaleziono tam kości oraz zęby - mleczny i dwa stałe, które należały do tego samego mężczyzny. Spośród pozyskanych przez naukowców danych genetyczne 13 neandertalczyków, 11 pochodzi z Jaskini Czagirskiej, natomiast dwóch z Jaskini Okładnikowej. "Wśród tych ludzi naukowcy zidentyfikowali wiele spokrewnionych osób - m.in. ojca i jego nastoletnią córkę, a także krewnych drugiego stopnia, co wskazuje, że przynajmniej niektóre osoby żyły w tym samym czasie" - czytamy w tygodniku "Nature". Badaczom udało się również wykorzystać 13 genomów, aby uzyskać wgląd w organizację społeczną społeczności neandertalskiej. "Wydaje się, że była to niewielka grupa bliskich krewnych, składająca się z dziesięciu do dwudziestu członków, a społeczności łączyła głównie migracja kobiet" - informują naukowcy.
Jak przekazują naukowcy, "neandertalczycy okupowali zachodnią Eurazję od około 430 tys. lat temu, aż do ich wyginięcia około 40 tys. lat temu. Niewiele wiadomo o związkach genetycznych i organizacji społecznej w obrębie społeczności neandertalskich w jakiejkolwiek części Eurazji w tym przedziale czasowym. Na podstawie skamieniałych śladów stóp oraz przestrzennych wzorców użytkowania terenu, wcześniejsze badania nad organizacją społeczną społeczności neandertalczyków sugerowały, że neandertalczycy prawdopodobnie żyli w małych społecznościach" - informują badacze. Uważa się, że Jaskinia Czagirska i Jaskinia Okładnikowa były wykorzystywane głównie jako krótkoterminowe obozy łowieckie.