Są dane - co godzinę w Karpatach znika las wielkości pięciu boisk piłkarskich. "Szokujące"

- To szokujące, że Karpaty, które powinny być europejskim Yellowstone, ikoną ochrony przyrody, są bezustannie niszczone - mówi Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska. Dane satelitarne przeanalizowane przez organizację wykazały, że co godzinę z tych gór znika las wielkości pięciu boisk piłkarskich.

Zgodnie z danymi opublikowanymi w raporcie Greenpeace, w wyniku działalności człowieka w ciągu ostatnich dwudziestu lat powierzchnia karpackich lasów skurczyła się o 7350 km2. To cztery hektary lub pięć boisk piłkarskich na godzinę. 

Karpaty rozciągają się od Austrii i Czech, przez Polskę, Słowację, Węgry i Ukrainę aż po Rumunię i Serbię. W samej tylko Polsce w 2020 roku z 13 nadleśnictw obejmujących Puszczę Karpacką, codziennie wyjeżdżało ponad 80 ciężarówek z wyciętymi drzewami. Przez ostatnie dwie dekady doprowadziło to do zmniejszenia się pokrywy leśnej w Polsce o ok. 350 km2 - czyli tyle, ile liczy mniej więcej Kraków. 

Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką

Wycinka drzew niszczy Karpaty

Greenpeace podkreśla, że Karpaty to "idealne miejsce do życia dla dużych drapieżników (niedźwiedzi, wilków i rysiów), które potrzebują ogromnych przestrzeni". 

To szokujące, że Karpaty, które powinny być europejskim Yellowstone, ikoną ochrony przyrody, są bezustannie niszczone. Tylko około 3 proc. karpackich lasów jest ściśle chroniona. Reszta jest zagrożona wycinkami

- przekazał Krzysztof Cibor z Greenpeace Polska.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl  

Do transportu wyciętych drzewa potrzebna jest sieć dróg leśnych, które już teraz ma być jedną z najgęstszych na świecie, pisze organizacja. "Drogi te przyczyniają się do erozji gleby, zwiększają ryzyko gwałtownych powodzi oraz mają niszczycielski wpływ na naturalne siedliska dużych drapieżników, tak istotnych dla przyrody Karpat" - pisze Greenpeace. 

Greenpeace wzywa Komisję Europejską do ochrony Karpat

W podsumowaniu raportu Greenpeace apeluje do Komisji Europejskiej, by razem z rządami krajowymi pilnie wypracowała plan, "który pozwoli objąć odpowiednią ochroną znaczną część Karpat, a jednocześnie - dzięki zapewnieniu unijnego finansowania - stworzy warunki do godnego życia dla lokalnych społeczności. ". Organizacja chce objęcia Karpat funduszem analogicznym do Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla regionów górniczych. 

Ponadto Greenpeace domaga się natychmiastowego wstrzymania nieodpowiedzialnej gospodarki leśnej oraz wprowadzenia 10-letniego moratorium na budowę leśnych dróg. 

Ministra Anna Moskwa musi natychmiast zatrzymać wycinki w Puszczy Karpackiej i podjąć prace nad poszerzeniem karpackich parków narodowych. Rząd PiS już ponad półtora roku temu obiecywał załatwienie tej sprawy

- mówi Krzysztof Cibor.

Dodaje, że aktywiści i naukowcy od lat domagają się stworzenia choćby Turnickiego Parku Narodowego.

Pisaliśmy o nim na naszym portalu w projekcie "Niewidzialny Park Narodowy". 

Więcej o: