Niebezpieczne zjawisko pojawiło się na Dolnym Śląsku. Okiść osiadła na drzewach

Okiść osiadła na drzewach w rejonie Dolnego Śląska. To niebezpieczne zjawisko spowodowało, że konary i gałęzie drzew łamały się jak zapałki. Strażacy przeprowadzili w weekend setki interwencji.

Na Dolnym Śląsku na drzewach pojawiła się okiść. Zjawisko spowodowało problemy z dostawami energii – drzewa spadały na linie energetyczne, czy z kursowaniem pociągów – drzewa i konary spadały na trakcję - podaje "Dziennik Wałbrzych".  Strażacy interweniowali w regionie setki razy.

Wrocław.pl podaje z kolei, że w weekend na linię kolejową między Wałbrzychem a Boguszowem-Gorce spadło aż 20 połamanych drzew. Zamknięte pozostają ogrody i park wokół Zamku Książ. Mieszkańcy górskich rejonów odradzają turystom wjeżdżanie na przełęcze. 

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Akcja policji i straży w Sokołowie Podlaskim. Mężczyzna zadzwonił, że utknął w zaspie i nie wie, gdzie jest

Czym jest okiść?

Okiść to zjawisko związane z opadem śniegu osiadającym na gałęziach drzew i krzewów, które łamią się pod jego ciężarem. Najczęściej dotyczy to łamania czubów drzew iglastych. Powstaniu okiści sprzyjają opady mokrego i ciężkiego śniegu, które obserwować możemy przede wszystkim wtedy, gdy temperatura oscyluje wokół zera stopni Celsjusza.

28.11.2022, Warszawa, siedziba PiS, Mateusz Morawiecki i Jarosław Kaczyński podczas oświadczenia dla prasy. "Lex Kaczyński" bez związku z Kaczyńskim? "Zabezpieczamy wolność słowa"

Okiść staje się niebezpieczna, gdy mokry śnieg lub deszcz przymarza warstwami do powierzchni gałęzi, stanowiąc ciężar, którego nie są one w stanie utrzymać. Okiść powoduje wyginanie się drzew, a następnie łamanie się pni i gałęzi. Oznacza to, że okiść jest niebezpieczna dla osób spacerujących po lasach. Złamana, spadająca z dużej wysokości gałąź może stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia.

Więcej o: