Hawaje. Ocean wyrzucił na plażę 17-metrowego wieloryba. "W żołądku miał ogromne ilości plastiku"

W żołądku martwego wieloryba, którego ciało znaleziono u wybrzeży Hawajów, odkryto ogromne ilości plastiku. Były to m.in. pułapki na ryby, sieć rybacka i plastikowe torby. W czasie sekcji zwłok okazało się, że pozostałe narządy zwierzęcia były zdrowe. - W żołądku wieloryba odnaleźliśmy wiele rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć - podsumowała badaczka Kristi West w rozmowie z agencją AP.

U wybrzeży Hawajów woda wyrzuciła na plażę truchło wieloryba. Ciało zwierzęcia o długości 17 metrów i wadze 54 431 kilogramów zostało po raz pierwszy zauważone na rafie w pobliżu Kauai w piątek.

Jak podaje agencja Associated Press, w żołądku ogromnego ssaka znaleziono ogromne ilości plastiku. Kristi West, dyrektorka uniwersytetu badawczego przekazała, że było to m.in. sześć pułapek na ryby, siedem rodzajów sieci rybackiej, dwa rodzaje plastikowych toreb, ochraniacz na światło oraz żyłka wędkarska.

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Piszczatowska: W Europie nie ma ani jednego projektu atomowego, który zostałby zrealizowany w budżecie i na czas

Badaczka: W żołądku wieloryba odnaleźliśmy wiele rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć

W żołądku wieloryba naukowcy odkryli również dzioby kałamarnic, szkielety ryb i pozostałości innych zdobyczy, niestrawionych z powodu rzeczy, które niegdyś człowiek wyrzucił do wody. Naukowcy są zdania, że właśnie przez to doszło do jego śmierci.

W czasie sekcji zwłok okazało się, że pozostałe narządy zwierzęcia były zdrowe.  - W żołądku wieloryba odnaleźliśmy wiele rzeczy, które nie powinny się tam znaleźć - podsumowała Kristi West w rozmowie z agencją AP.

***

Kaszaloty to zagrożony gatunek występujący w głębokich oceanach na całym świecie. W raporcie National Oceanic and Atmospheric Administration z 2021 r. oszacowano, że w wodach wokół Wysp Hawajskich, od Wielkiej Wyspy na południu po atol Kure na północy, żyło około 4500 kaszalotów.

Naukowcy twierdzą, że każdego roku wokół Ziemi powstaje ponad 35 milionów ton (31,9 miliona ton metrycznych) zanieczyszczeń z tworzyw sztucznych, z czego około jedna czwarta trafia do wód. Szczątki morskie szkodzą wielu gatunkom.

Więcej o: