Pąkle to niewielkie skorupiaki charakterystyczne dla wybrzeży mórz. Dorosłe osobniki prowadzą osiadły tryb życia. Najpierw jednak postać larwalna musi osiąść na jakimś przedmiocie przytwierdzając się do jego powierzchni. Co jeszcze warto wiedzieć o tych ciekawych żyjątkach? Niektóre fakty mogą zaskoczyć.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.
Pąkle w Polsce występują pod nazwą pąkla niespodziewana. Bytują w jednym miejscu przez całe swoje życie. Ruchoma jest jedynie larwa pąkli, która po odnalezieniu odpowiedniego miejsca do dalszego życia, osiada i na stałe pozostaje na wybranej powierzchni. Najczęstszym wyborem pąkli są skały, korzenie, pnie, inne zwierzęta, a także statki. Właśnie dlatego pąkle bywają niezwykle uciążliwe dla człowieka. Kiedy przyczepią się do kadłuba statku, powodują jego obciążenie i niszczenie.
Profil Polskie Parki Narodowe opublikował 10 lutego na Facebooku zdjęcie wyjątkowego znaleziska na bałtyckiej plaży. Fotografie przedstawiają ogromne skupisko pąkli na znajdujących się na plaży pniach drzew. Widok naprawę robi wrażenie.
W jaki sposób pąkle są w stanie tworzyć tak złożone konstrukcje? Wszystko dzięki wytwarzaniu tzw. cementu, który pozwala im przytwierdzić małe ciałka do podłoża. Pąkle przytwierdzone są "plecami" do przedmiotu, na którym bytują. Ich skorupa zbudowana jest z nachodzących na siebie wapiennych płytek, które na końcu zamknięte są swoistego rodzaju wieczkiem. Wieczko to pozostaje szczelnie zamknięte, np. w trakcie odpływu. Taki mechanizm pozwala zwierzęciu przeżyć przez pewien czas poza wodą.
Pąkla jest filtratorem, podobnie jak małża, więc kiedy chce się pożywić, wystawia poza wieczko odnóża i intensywnie nimi porusza. To pozwala jej wychwytywać pokarm. Pąkle żywią się malutkimi drobinami organicznymi zawieszonymi w wodzie.
Te niewielkie skorupiaki są obojnakami. Mogą zapłodnić się same, ale dochodzi do tego bardzo rzadko. Żyją w bardzo licznych koloniach, dlatego ich rozród najczęściej odbywa się poprzez zapłodnienie krzyżowe. Oznacza to, że sąsiadujące ze sobą pąkle wzajemnie się zapładniają.