Różowy śnieg na Antarktydzie. Niezwykłe zjawisko wywołały kwitnące glony, to też znak zmian klimatu

Na Antarktydzie naukowcy odnotowali niezwykłe zjawisko w postaci różowego śniegu. Niecodzienny kolor wywołały kwitnące pod nim glony. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy są zmiany klimatu.

Różowy śnieg pojawił się w pobliżu ukraińskiej stacji "Akademicki Wernadsky", zlokalizowanej na antarktycznej wyspie Galindez. Zdjęcia niezwykłego zjawiska opublikowało na swoim Facebooku Ukraińskie Narodowe Centrum Nauki Antarktyki, komentując je słowami "To nie Photoshop, to kolor Antarktydy".

Zobacz wideo Zmiany klimatyczne zmierzają w złym kierunku. Jak zamierza walczyć z tym Łódź?

Skąd wziął się różowy śnieg?

Mimo że zjawisko wygląda na mocno oderwane od rzeczywistości, jest w pełni prawdziwe. Różowy śnieg występuje w rejonach stacji często pod koniec arktycznego lata. Jak możemy przeczytać w poście Ukraińskiego Narodowego Centrum Nauki Antarktyki, prowodyrem zmiany koloru śniegu są rozwijające się w nim mikroskopijne jednokomórkowe glony. Algi te mają trzy etapy kolorystyczne: zielony, pomarańczowy i fioletowy/malinowy. Pod śniegiem znajdziemy wersję zieloną, która zdominowana jest przez chlorofil.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pozornie piękne skutki zmiany klimatu

Choć widok różowego śniegu należy niewątpliwie do jednych z ciekawszych doświadczeń, a on sam przywodzi na myśl bajkową krainę, stoi za nim przykra prawda o zachodzących zmianach klimatycznych. Gdy temperatura rośnie, w glonach wydzielają się karotenoidy, czyli związki odpowiadające, chociażby za charakterystyczny kolor marchewki. Ich rola polega w tym przypadku na ochronie glonów przed promieniowaniem ultrafioletowym. Jest to swego rodzaju błędne koło, ponieważ wraz ze wzrostem ilości różowego zabarwienia, śnieg odbija mniej promieni słonecznych, przez co topnieje jeszcze szybciej. Chcąc bliżej poznać chemiczne podstawy przemian glonów, naukowcy korzystają z okazji do pobrania próbek różowego śniegu.

Więcej o: