Styropian jest wykorzystywany do bezpiecznego transportu przedmiotów, przechowywania produktów spożywczych, a także do ocieplania elewacji. Gdzie możemy przekazać styropian, z którego już nie skorzystamy?
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Styropian najczęściej znajdujemy w opakowaniach po różnorodnych produktach. Styropian zabezpiecza je przed uszkodzeniem. Stosowany jako materiał izolacyjny jest też wykorzystywany w opakowaniach, w których przetrzymujemy żywność, pomagając zachować temperaturę dania. Dzięki niemu zapewniamy również ocieplenie budynków mieszkalnych. Jest on zatem stale obecny w naszym życiu codziennym. Jednak w zależności od swojego przeznaczenia, styropian różni się od siebie.
Obecnie są wykorzystywane dwa rodzaje styropianu - budowlany oraz opakowaniowy. Segregacja styropianu przeznaczonego do opakowań jest uzależniona od tego, czy materiał ten jest brudny czy nie. Czysty styropian opakowaniowy podlega recyklingowi - zatem możemy go wrzucić do żółtych worków lub pojemników, które są przeznaczone do odpadów plastikowych lub metalowych.
Brudny styropian np. wykorzystany jako pojemnik na jedzenie, należy wyrzucić do pojemników lub worków na odpady zmieszane.
Do ocieplania budynków wykorzystywany jest specjalny rodzaj styropianu, czyli budowlany. Nie możemy go wyrzucić do śmietników, do których wyrzucamy codzienne odpady domowe. Tego typu styropian jest odpadem budowlanym, zatem powinien trafić do miejsca, które gromadzi tego rodzaju produkty. Są to tzw. PSZOK-i, czyli Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, które znajdują się w większych miastach. Jeśli płacimy za comiesięczny wywóz odpadów, korzystanie z PSZOK-ów jest najczęściej darmowe.