Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wiatrakową. Eksperci wcześniej skrytykowali przepisy

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wiatrakową - informuje Minister Małgorzata Paprocka. Sejm przyjął znowelizowaną ustawę w zeszłym tygodniu.

Minister Małgorzata Paprocka poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wiatrakową. W zeszłym tygodniu Sejm przyjął poprawkę PiS w sprawie liberalizacji tych przepisów. Zgodnie z nowelizacją turbiny wiatrowe będą mogły stać w odległości 700 metrów od zabudowań. Zgodnie z obecnym prawem było to od około półtora do dwóch kilometrów. Rządowe przepisy liberalizują więc zasady realizacji inwestycji, ale eksperci środowiskowi są zgodni - to o 200 metrów za mało.

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw na stacjach Orlenu?

Odrzucone zostały natomiast poprawki opozycji do ustawy. Zakładały one m.in., że elektrownie wiatrowe będzie można stawiać w odległości 500 metrów od budynków. To niepozorne 200 metrów może doprowadzić do zredukowania dostępnej w Polsce przestrzeni pod wiatraki o 47 proc. - wynika z analiz Fundacji Instrat.

Zwolennikami nowelizacji byli jednak przede wszystkim politycy Solidarnej Polski, ale też spora grupa posłów PiS. Janusz Kowalski z partii Zbigniewa Ziobry zaraz po ogłoszeniu wyniku głosowania napisał na Twitterze: "Nie jest to dobra decyzja, ale mogło być znacznie gorzej. Sejm nie uległ dziś pod naciskiem opozycji wspieranej przez zagraniczne koncerny, które chciały odległości 500 metrów. Ufam, że teraz Prezydent RP nie podpisze ustawy wiatrakowej".  

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: