Mój Prąd 5.0 - kolejna edycja. Tym razem dopłaty nie tylko do fotowoltaiki

"Mój Prąd 5.0" ruszy już w kwietniu i pozwoli uzyskać dofinansowanie instalacji fotowoltaiki. Nowa edycja pozwoli sfinansować również pompę ciepła albo kolektory słoneczne.

17 marca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamknął nabór wniosków w programie "Mój Prąd 4.0". Powodem było wyczerpanie się środków - poinformował Paweł Mirowski, wiceszef NFŚiGW. Za chwilę rusza jednak kolejna edycja programu. 

Zobacz wideo Co się stało z fotowoltaiką w Polsce? Emilewicz: Trzy lata temu było łatwiej

Mój Prąd 5.0. Anna Moskwa zapowiada zmiany w programie

Nowa edycja rządowego programu ruszy od kwietnia - ogłosiła na spotkaniu z mieszkańcami w Kozienicach ministerka środowiska i klimatu Anna Moskwa. Nie podała dokładnej daty startu programu, ale zapowiedziała:

Będzie można z niego sfinansować oprócz instalacji fotowoltaicznej, także pompę ciepła albo kolektory słoneczne.

Ministerka klimatu i środowiska powiedziała również, że pod koniec 2023 roku powinien ruszyć program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowany ze środków unijnych i krajowych.

Na spotkaniu z mieszkańcami mówiła również o uniezależnianiu się od surowców energetycznych z Rosji. - Bezpieczeństwo energetyczne i derusyfikacja były obecne programie PiS od początku. [....] Tłumaczyliśmy to całej Europie, innym państwom, mówili, że mamy obsesję na punkcie Rosji. Dzisiaj widzimy, że ta obsesja była słuszna - podkreśliła Anna Moskwa.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Szczegóły kolejnej edycji nie są znane. W poprzedniej edycji podniesiono wysokość dofinansowania do:

  • 6 tys. zł - do mikroinstalacji PV (wcześniej 4 tys. zł),
  • 7 tys. zł - na instalacje fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami (wcześniej 5 tys. zł),
  • 16 tys. zł - w przypadku fotowoltaiki z magazynem energii (wcześniej 7,5 tys. zł).

Biorąc pod uwagę wysoką inflację, która przez ostatni rok głównie rosła, można podejrzewać, że kwoty dofinansowania znów wzrosną w piątej edycji "Mojego Prądu".

Panele fotowoltaiczne na balkonie - zdjęcie ilustracyjne Nowe dofinansowanie dla mieszkańców bloków. Kto i ile może dostać?

Mój Prąd. Setki milionów na budowę instalacji fotowoltaicznych

Od 2019 roku w programie "Mój Prąd" wzięło udział 500 tysięcy osób, a w ostatniej, czwartej odsłonie złożono 61 tysięcy wniosków o wartości 380 milionów złotych. Pierwotnie nabór miał być prowadzony do 22 grudnia ubiegłego roku, ale został przedłużony do końca marca.

Wiatraki wykręciły rekord Rekord za rekordem. Wiatraki pracowały jak nigdy dotąd. Pomogła wichura

Więcej o: