Mój Prąd 5.0 - kolejna edycja. Tym razem dopłaty nie tylko do fotowoltaiki

"Mój Prąd 5.0" ruszy już w kwietniu i pozwoli uzyskać dofinansowanie instalacji fotowoltaiki. Nowa edycja pozwoli sfinansować również pompę ciepła albo kolektory słoneczne.

17 marca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zamknął nabór wniosków w programie "Mój Prąd 4.0". Powodem było wyczerpanie się środków - poinformował Paweł Mirowski, wiceszef NFŚiGW. Za chwilę rusza jednak kolejna edycja programu. 

Zobacz wideo Co się stało z fotowoltaiką w Polsce? Emilewicz: Trzy lata temu było łatwiej

Mój Prąd 5.0. Anna Moskwa zapowiada zmiany w programie

Nowa edycja rządowego programu ruszy od kwietnia - ogłosiła na spotkaniu z mieszkańcami w Kozienicach ministerka środowiska i klimatu Anna Moskwa. Nie podała dokładnej daty startu programu, ale zapowiedziała:

Będzie można z niego sfinansować oprócz instalacji fotowoltaicznej, także pompę ciepła albo kolektory słoneczne.

Ministerka klimatu i środowiska powiedziała również, że pod koniec 2023 roku powinien ruszyć program dotacji na odnawialne źródła energii dla przedsiębiorców, finansowany ze środków unijnych i krajowych.

Na spotkaniu z mieszkańcami mówiła również o uniezależnianiu się od surowców energetycznych z Rosji. - Bezpieczeństwo energetyczne i derusyfikacja były obecne programie PiS od początku. [....] Tłumaczyliśmy to całej Europie, innym państwom, mówili, że mamy obsesję na punkcie Rosji. Dzisiaj widzimy, że ta obsesja była słuszna - podkreśliła Anna Moskwa.

Więcej informacji z kraju na stronie głównej Gazeta.pl 

Szczegóły kolejnej edycji nie są znane. W poprzedniej edycji podniesiono wysokość dofinansowania do:

  • 6 tys. zł - do mikroinstalacji PV (wcześniej 4 tys. zł),
  • 7 tys. zł - na instalacje fotowoltaiki z dodatkowymi urządzeniami (wcześniej 5 tys. zł),
  • 16 tys. zł - w przypadku fotowoltaiki z magazynem energii (wcześniej 7,5 tys. zł).

Biorąc pod uwagę wysoką inflację, która przez ostatni rok głównie rosła, można podejrzewać, że kwoty dofinansowania znów wzrosną w piątej edycji "Mojego Prądu".

Mój Prąd. Setki milionów na budowę instalacji fotowoltaicznych

Od 2019 roku w programie "Mój Prąd" wzięło udział 500 tysięcy osób, a w ostatniej, czwartej odsłonie złożono 61 tysięcy wniosków o wartości 380 milionów złotych. Pierwotnie nabór miał być prowadzony do 22 grudnia ubiegłego roku, ale został przedłużony do końca marca.

Więcej o: