Panele fotowoltaiczne od lat cieszą się popularnością jako sposób na ekologię i oszczędność. Mimo że rozwiązanie to kojarzy nam się przede wszystkim z domami jednorodzinnymi, Ministerstwo Rozwoju i Technologii w porozumieniu z Bankiem Gospodarstwa Krajowego wyszło naprzeciw interesom właścicieli mieszkań zlokalizowanych w blokach i zarządców budynków wielorodzinnych. Od 1 lutego bieżącego roku mogą oni składać wnioski o dofinansowanie inwestycji paneli słonecznych na balkonie.
Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Zgodnie z ustawą z 24 czerwca 1994 roku o własności lokali, wszystko to, co jest widoczne z zewnątrz i łączy się na stałe z bryłą budynku, należy do wszystkich mieszkańców. Oznacza to, że aby dokonać instalacji paneli fotowoltaicznych, należy uzyskać zgodę wspólnoty lub jej zarządu. O realizacji takich inwestycji decyduje również obowiązujący statut spółdzielni. Wymagane jest także złożenie wniosku zawierającego projekt instalacji, przygotowany przez firmę, która miałaby podjąć się jego realizacji.
Na całą akcję programu dofinansowanie fotowoltaiki przewidziano budżet wysokości ponad 448 mln zł. Kwota dopłaty, jaką mogą uzyskać właściciele mieszkań i zarządcy spółdzielni mieszkaniowych, może wynieść do 50 proc. inwestycji w fotowoltaikę (bez podatku VAT). Dofinansowania inwestycji OZE to część Krajowego Planu Odbudowy. Podstawę do przyznania grantu stanowią imienne faktury i rachunki. Wnioski o jego przyznanie należy składać do Banku Gospodarstwa Krajowego, tam też znajduje się lista dokumentów, jakie trzeba złożyć.
Środki otrzymane na fotowoltaikę można rozliczyć przy pomocy załącznika PIT-0, dołączanego do deklaracji PIT-36, PIT-37, PIT-36-L oraz PIT-28. Zsumowane koszty wszystkich rachunków i faktur wpisujemy tam w odpowiednią rubrykę. Odliczenie należy ująć w rozliczeniu podatkowym za rok, w którym poniosło się koszty montażu instalacji.
Szacunki wskazują, że średnie zapotrzebowanie gospodarstwa domowego może pokryć około 10 paneli fotowoltaicznych. Choć powierzchnia balkonu nie daje nam możliwości zamontowania takiej ilości paneli, mimo wszystko warto zainwestować w to ekologiczne rozwiązanie. Dobrej jakości balustrady fotowoltaiczne mogą zmniejszyć nasze rachunki za prąd o nawet 25 proc., co w obecnych czasach może okazać się niezwykle przydatne.
Balustrady fotowoltaiczne montowane na balkonach bloków i budynków wielorodzinnych nie różnią się niczym pod względem technicznym oraz prawnym od fotowoltaiki zaprojektowanej z myślą o dachach domów jednorodzinnych. Jak możemy przeczytać na stronie muratorplus.pl, na ich konstrukcję składa się odpowiednio dobrana ilość modułów fotowoltaicznych oraz falownik. Główne różnice zauważymy w wielkości paneli, rodzaju podłączenia, decyzyjności oraz finansowaniu projektu.