Dąb Fabrykant z Łodzi Europejskim Drzewem Roku. Pokonał m.in. czeską gruszę i słowacki dąb

Dąb Fabrykant zwyciężył w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku. Rosnące w parku im. Klepacza w Łodzi drzewo otrzymało od internautów aż 45 718 głosów, do czego niewątpliwe przyczynił się profil Make Life Harder. Tym samym łódzki dąb, zwany Jagoszem, pokonał piętnastu innych konkurentów.

Do końca lutego trwało głosowanie na Europejskie Drzewo Roku. We wtorek 21 marca ogłoszono wyniki plebiscytu, w którym niekwestionowanym zwycięzcą okazał się okazały dąb Fabrykant z Łodzi rosnący w parku Klepacza. Szacuje się, że łódzki dąb ma od 150 do 180 lat i mierzy aż 22 m, zaś rozpiętość jego korony szacuje się na 33 m.

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej portalu Gazeta.pl.

Dąb Fabrykant z Łodzi zwyciężył w plebiscycie na Europejskie Drzewo Roku

"Jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce, które stanowi symbol długowieczności i mądrości. Jego unikatowa budowa przyciąga odwiedzających do parku Klepacza w Łodzi. Jeden z konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów, a szerokość korony Fabrykanta osiągnęła imponującą wartość ponad 33 metrów. Wiosną wokół Fabrykanta możemy podziwiać szafirowe łąki pełne śnieżników lśniących i cebulic syberyjskich, podkreślające szlachetny charakter drzewa" - napisano o łódzkim dębie na stronie plebiscytu.

Dąb Fabrykant po wygranej w polskim konkursie na Drzewo Roku 2022, został zgłoszony do plebiscytu na Europejskie Drzewo Roku 2023. Spośród 16 kandydatów, w tym gruszy z Czech, buku z Francji, czy platanem z Bułgarii, łódzki dąb zdobył najwięcej głosów. Zagłosowało na niego aż 45 718 internautów. Tym samym pokonał kolonię ukraińskich jabłoni rosnących w miejscowości Królewiec (obwód Sumy). Drzewa uzyskały w plebiscycie 14 219 głosów, co dało im trzecie miejsce w konkursie. Na drugim miejscu znalazł się Smoczy dąb ze wsi Lozorno na Słowacji, na który oddano 18 198 głosów. 

Wiosna (zdjęcie ilustracyjne) Rozpoczyna się astronomiczna wiosna. Dzień będzie dłuższy od nocy. O ile?

Trzecie zwycięstwo polskich dębów

Dąb z łodzi zwany Jagoszem w głosowaniu nie miał sobie równych, do głosowania na niego wielokrotnie zachęcał profil Make Life Harder, który przyczynił się również do zeszłorocznej wygranej dębu Dunin. We wtorek 21 marca w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się uroczysta gala, podczas której oficjalnie ogłoszono zwycięzców. To już trzeci polski dąb, który otrzymał ten tytuł. W 2017 zwycięzcą był Dąb Józef z Wiśniowej (woj. podkarpackie), a w 2022 tytuł Europejskiego drzewa roku otrzymał Dąb Dunin z Przybudek w woj. podlaskim.

Więcej o: