Dofinansowanie pszczelich rodzin. Kwota wzrosła dwukrotnie. Do kiedy składać wnioski?

Od 1 kwietnia pszczelarze mogą składać wnioski o dofinansowanie pszczelich rodzin, które przetrwały zimę. Jaką kwotę mogą otrzymać pszczelarze po złożeniu odpowiedniego wniosku?

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski dotyczące dopłaty do utrzymania pszczelich rodzin od 1 kwietnia do 31 maja - przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oferowane wsparcie ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie. Ile wyniesie dopłata do jednej pszczelej rodziny w tym roku?

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Czy pszczoły zostaną zastąpione przez roboty?

Dopłata do pszczelej rodziny w 2023 roku. Ile mogą otrzymać pszczelarze?

W 2023 roku dopłaty do przezimowanych rodzin pszczelich wyniosą w sumie 60 mln złotych. W zeszłym roku kwota ta wynosiła 23 mln złotych, natomiast w 2021 roku przeznaczono na ten cel 20 mln zł. Obecnie pszczelarze mogą otrzymać 50 zł dofinansowania do jednej pszczelej rodziny, która przetrwała zimę. O tę kwotę mogą się ubiegać osoby, które:

  • prowadzą działalność nadzorowaną w zakresie utrzymywania pszczół,
  • są wpisani do rejestru prowadzonego przez Powiatowego Lekarza Weterynarii,
  • posiadają numer ewidencji producentów nadany przez ARiMR.

Każdy hodowca może otrzymać pomoc. Jeśli jednak nie jest zarejestrowany w ARiMR, może ubiegać się o nadanie mu indywidualnego numeru ewidencyjnego - może to zrobić najpóźniej w dniu, w którym złoży wniosek o wsparcie.

Gdzie złożyć wniosek o dopłatę do pszczelich rodzin?

Wniosek o dofinansowanie pojawił się na stronie internetowej Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa 1 kwietnia. Jest tam dostępna również instrukcja wypełnienia wniosku. Dokumenty można składać w biurach powiatowych ARiMR. Można to również zrobić za pośrednictwem platformy ePUAP, wysłać poleconą przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce Poczty Polskiej oraz przekazać osobiście (może to również zrobić nasz pełnomocnik) - przekazała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Więcej o: