Finlandia uruchomiła najpotężniejszy reaktor atomowy w Europie. Dotychczas miały go tylko Chiny

Finlandia po wielu latach opóźnień uruchomiła najpotężniejszy reaktor atomowy w Europie, który dotychczas posiadały jedynie Chiny. Elektrownia Olkiluoto pokryje 30 proc. zapotrzebowania całego kraju na energię elektryczną.
Zobacz wideo "Niemcy odchodzą od atomu. To oznacza ogromne dodatkowe emisje CO2"

Olkiluoto 3 (OL3) to najpotężniejszy reaktor atomowy w Europie, który w niedzielę rozpoczął regularną pracę. Reaktor francusko-niemieckiej konstrukcji o mocy 1,6 gigawata (GW) samodzielnie zapewni 14 proc. energii elektrycznej dla Finlandii. Natomiast wraz z pozostałymi dwoma reaktorami o mocy 880 MW, elektrownia Olkiluoto pokryje 30 proc. zapotrzebowania całego kraju na energię elektryczną.

Finlandia stawia na atom. Uruchomiono najpotężniejszy reaktor w Europie

Inwestycja rozpoczęła się w 2005 roku i pierwotnie miała zostać oddana do użytku już po czterech latach, ale ostateczne uruchomienie rektora przekładano przez kilkanaście lat. W marcu 2022 r. OL3 po raz pierwszy został uruchomiony w ramach testów, po czym doznał licznych awarii, których usunięcie zajęło miesiące. Koszty budowy kilkukrotnie przewyższyły pierwotne szacunki i wyniosły około 13 mld euro.

Europejski Reaktor Ciśnieniowy trzeciej generacji, w skrócie EPR (ang. European Pressurized Reactor) został zaprojektowany przez koncerny francuskie EDF i Framatome oraz niemiecki Siemens. Na świecie do tej pory takimi reaktorami dysponowały wyłącznie Chiny. Reaktor OL3 ma wytwarzać energię przez co najmniej 60 lat.

Finlandia uniezależnia się energetycznie od Rosji

- Powstanie reaktora Olkiluoto 3 ustabilizuje ceny energii elektrycznej i odegra ważną rolę w fińskiej zielonej transformacji - powiedział Jarmo Tanhua, dyrektor generalny Teollisuuden Voima (TVO), operatora elektrowni Olkiluoto, cytowany za Agencją Reutera. Dla Finlandii jest to również szansa, aby uniezależnić się energetycznie od Rosji, która w maju 2022 r. zakończyła eksport energii do tego państwa.

Więcej o: