Elektrownia atomowa coraz bliżej. Ta decyzja otworzy drogę dla kluczowych zmian w energetyce

"Decyzja zasadnicza formalnie potwierdzi, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną" - tak o najnowszym wniosku złożonym w resorcie klimatu piszą Polskie Elektrownie Jądrowe. Dlaczego dokument jest kluczowy dla przyszłości energetyki?
Zobacz wideo Ile ma kosztować elektrownia atomowa? Kowalik: To część tajemnicy handlowej

Polskie Elektrownie Jądrowe złożyły w resorcie klimatu wniosek o wydanie decyzji zasadniczej w sprawie budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ma ona powstać na Pomorzu. Spółka przekonuje, że to "kolejny istotny krok na drodze do rozpoczęcia budowy obiektu". Polskie Elektrownie Jądrowe poinformowały, że wniosek złożono w pierwszym możliwym terminie, czyli po wejściu w życie specustawy jądrowej. "Decyzja zasadnicza formalnie potwierdzi, że inwestycja w pierwszą elektrownię jądrową w Polsce jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną" - wyjaśnia spółka. Dzięki decyzji inwestor - czyli właśnie Polskie Elektrownie Jądrowe - będzie mógł ubiegać się o szereg kolejnych decyzji administracyjnych, takich jak ustalenie lokalizacji inwestycji i pozwolenie na budowę.

Elektrownia atomowa, czyli strategiczny plan rządu

Wniosek złożony do Ministerstwa Klimatu i Środowiska zawiera opis charakterystyki inwestycji, w tym maksymalną moc zainstalowaną, planowany czas eksploatacji i technologię. Elektrownia jądrowa powstanie na podstawie amerykańskiej technologii AP1000. "W uzasadnieniu podkreślono między innymi zgodność inwestycji PEJ ze strategicznymi dokumentami rządowymi, w tym polityką energetyczną Polski do 2040 roku oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej" - zaznaczyła spółka.

Elektrownia, która ma powstać na Pomorzu, jest jedną z dwóch zaplanowanych w ramach Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ). Rozpoczęcie budowy pierwszego reaktora jądrowego zaplanowano na 2026 rok, a jego uruchomienie - na 2033.

Więcej o: