Lubin. Wielkie opuszczone gniazdo szerszeni. Co zrobić kiedy owady zalęgną się w budynku?

Nadleśnictwo Lubin poinformowało o znalezieniu gniazda szerszeni o dużych rozmiarach. Jak się okazało, było ono opuszczone. Owady często wybierają budynki mieszkalne jako miejsce do zatrzymania się. Jeśli gniazdo zamieszkują szerszenie, warto uważać na swoje bezpieczeństwo.

Gniazda szerszeni to problem, który możemy znaleźć na poddaszach i strychach. Razem z wybudzeniem się owadów po śnie zimowym pojawia się zagrożenie w postaci odkrycia nieproszonych lokatorów. W takim przypadku warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa. Może zdarzyć się, że gniazdo będzie opuszczone lub tylko będzie się na takie wydawać.

Zobacz wideo Największy gatunek szerszenia na świecie pojawił się w USA

Wielkie gniazdo szerszeni. Skąd biorą się owady?

Nadleśnictwo Lubin poinformowało w swoich mediach społecznościowych o zatrważającym znalezisku. Jest nim opuszczone gniazdo szerszeni. Jak się okazuje, jesienią zeszłego roku samice odleciały z niego w poszukiwaniu zimowiska, a robotnice wraz z samcami poniosły śmierć w wyniku zimna i głodu. Teraz gniazdo zasiedliły owady, które dzięki pozostawionym tam resztkom, mają szansę przetrwać.

Zazwyczaj budowę kokonu rozpoczyna rok zapłodniona samica, która po uformowaniu kilku komórek plastra, składa do nich jaja. Larwy zamieniają się w robotnice, które kończą konstrukcję. Materiałami, które służą owadom do zbudowania gniazda, są odłamki próchniejącego drewna i ślina. Maksymalne wymiary gniazda to nawet 50 centymetrów. Warto sprawdzić, czy na naszych strychach, w stodołach i drewutniach nie znajdziemy podobnego znaleziska.

Co zrobić kiedy znajdziemy gniazdo szerszeni?

W przypadkach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia lub w budynkach publicznych i oświatowych interweniuje straż pożarna. W pozostałych przypadkach zapewnienie bezpiecznego używania obiektu należy do osoby zarządzającej lub będącej w posiadaniu danego budynku. Oznacza to, że zgodnie z prawem budowlanym jesteśmy odpowiedzialni za usunięcie gniazda we własnym zakresie. Aby nie ryzykować swoim bezpieczeństwem, należy skontaktować się z firmą dezynsekcyjną.

Jak informuje portal odstraszanie.pl, pod żadnym pozorem nie należy palić gniazda os, ponieważ nie jest to skuteczne i powoduje agresywne reakcje ze strony owadów. Można w ten sposób łatwo doprowadzić do pożaru budynku. Zalanie gniazda wodą również nie jest polecane, ze względu na ryzyko uszkodzenia belek stropowych, podbitki i płyt sufitowych, ponadto grozi nam atak ze strony szerszeni. Gwałtowne strącenie gniazda, lub próba usunięcia go prowadzi do rozjuszenia owadów, których użądlenie grozi wystąpieniem wstrząsu anafilaktycznego.

Więcej o: