W Hiszpanii pojawiły się jadowite ślimaki. Niebieskie smoki zachwycają nie tylko wyglądem

W Hiszpanii zaobserwowano niezwykłe stworzenia. Są nimi niebieskie smoki, które zamieszkują wody oceaniczne. Tym razem kilka okazów pojawiło się w Morzu Śródziemnym. Ślimaki są niezwykłe nie tylko ze względu na wygląd. Mają bowiem specyficzny mechanizm, który sprawia, że są jadowite.

Morza i oceany stanowią dom dla wielu tajemniczych stworzeń. Niektóre z nich pojawiają się tak sporadycznie, że wydaje się, jakby były zupełnie nowym gatunkiem. Tak jest w przypadku niebieskiego smoka, który tym razem pojawił się w Hiszpanii. Stworzenie jest niezwykłe nie tylko ze względu na swój nietypowy wygląd.

Zobacz wideo Zmieniamy klimat, a zwierzęta pod wodą nie mają gdzie uciec

Niebieski smok pojawił się w Hiszpanii. Zazwyczaj nie występuje w Morzu Śródziemnym

Według doniesień portalu Sur in English kilka niebieskich smoków pojawiło się na hiszpańskim wybrzeżu. Jest to niezwykle rzadkie widowisko dla turystów, ponieważ ostatnio zaobserwowano je latem 2021 r. na wybrzeżu Alicante, po stu latach od ich wcześniejszego pojawienia się na Balearach w 1925 r. Zdaniem botanika Johanna Philippa Breyne'a widziano je również na Ibizie w 1705 r. Ekspert od zoologii morskiej zwrócił uwagę, że to prądy morskie są czynnikiem, który umożliwił pojawienie się stworzeń u wybrzeży Hiszpanii. Niektórzy spekulowali, że powodem są zmiany klimatyczne. Doniesienia o niecodziennym znalezisku potwierdził "National Geographic" i sprecyzował, że sześć niebieskich smoków pojawiło się w Orihuela i Torrevieja. Stworzenia zmarły po kilku godzinach, ale służby ratownicze otrzymały zalecenia w razie pojawienia się kolejnych okazów w najbliższych miesiącach.

Byk skoczył z mostu podczas 'tradycji' przepędzania tych zwierząt w Hiszpanii Byk goniony przez tłum wskoczył w przepaść. Hiszpanie protestują

Niebieski smok jest jadowitym ślimakiem. Nie tylko jego wygląd jest niesamowity

Naukowa nazwa niebieskiego smoka to Glaucus Atlanticus. Jak informuje portal AZ Animals, jest to bezskorupowy ślimak morski, który osiąga wymiary od dwóch do trzech centymetrów. Występuje w Atlantyku, Pacyfiku i Oceanie Indyjskim. Ślimak pływa na otwartych wodach, co powoduje, że czasem pojawia się w przypadkowych miejscach. Pomimo zachwycającego wyglądu jest to jadowity gatunek. Niebieski smok żywi się m.in. żeglarzem portugalskim i meduzami. Ślimak jest odporny na jad swoich ofiar, ponadto przechowuje pozyskaną truciznę, żeby wykorzystać ją do obrony przed drapieżnikami i ludźmi. Użądlenie Glaucus Atlanticus jest bolesne, ponadto mogą po nim wystąpić nudności i wymioty. Gatunek ten żyje od miesiąca do roku.

W Pienińskim Parku Narodowym pojawiają się niebieskie ślimaki Niebieskie stworzenia na górskich szlakach. Park Narodowy apeluje

Jego obszar grzbietowy jest srebrzystoszary, podczas gdy brzuszny jest ciemny i bladoniebieski. Ciemnoniebieskie paski oznaczają jego głowę. Zazwyczaj gatunki stosujące cieniowanie jako technikę kamuflażu są ciemniejsze na grzbiecie, aby wtapiać się w wodę od góry i jaśniejsze na brzuchu, aby wtapiać się w niebo od dołu. Ponieważ Glaucus Atlanticus często unosi się do góry nogami z powodu pęcherzyków powietrza w żołądku, jego brzuch jest ciemniejszy niż grzbiet.

Więcej o: