Francja. Olimpijczycy będą pływać w Sekwanie. Ponad 100-letni zakaz zostanie zniesiony

Paryż wydał blisko 1,5 mld euro na modernizację kanalizacji i oczyszczalni ścieków. Wszystko po to by już wkrótce można było kąpać się w Sekwanie. Od 1923 roku było to zakazane ze względu na złą jakość wody. Ponadto niektóre zawody pływackie podczas Igrzysk Olimpijskich w 2024 roku odbędą się w rzece.

Dokładnie 100 lat temu we Francji wprowadzono zakaz kąpieli w Sekwanie oraz paryskich kanałach, miało to związek z bardzo złym stanem wody, który stanowił zagrożenie dla zdrowia. Rzeka została ogłoszona "biologicznie martwą" ponieważ zniknęły z niej niemal wszystkie gatunki ryb. Jednak w związku ze zbliżającymi się Letnimi Igrzyskami Olimpijskimi, władze Paryża podjęły się bardzo ambitnego planu, jakim jest oczyszczenie rzeki, na tyle, aby część zawodów pływackich mogła odbyć się w Sekwanie. 

Francja zniesie 100-letni zakaz pływania w Sekwanie

Jak donosi portal france24.com, władze miasta ogłosiły, że do 2025 roku zostaną wydzielone miejsca, gdzie zarówno turyści jak i mieszkańcy miasta będą mogli kąpać się w rzece bez obaw o swoje zdrowie. "To nie szaleństwo, to ambitny cel" - mówił Pierre Rabadan, zastępca burmistrza Paryża odpowiedzialny za wydział sportu. Informacje na temat przeprowadzenia niektórych konkurencji w wodach Sekwany potwierdził prezydent Francji Emmanuel Macron. "Przywrócimy Sekwanę i Marnę pływakom. To jest nasz cel na rok 2024. Zainwestowaliśmy 1,4 miliarda euro, z czego połowa pochodzi od państwa" - napisał. 

Władze są przekonane, że jakość wody poprawi się do poziomu umożliwiającego kąpanie się w rzece. Na ten cel przeznaczono już około 1,4 miliarda euro, gdzie m.in. zmodernizowano kanalizację. Jednak to nie wszystko. Wciąż trwają prace, które mają zapobiec ewentualnym przeciążeniom kanalizacji w czasie ulewnych deszczów, co mogłoby grozić przedostaniem się niebezpiecznych bakterii ze ścieków do rzeki. Dodatkowo według zapowiedzi zdecydowana większość prac ma zostać ukończona jeszcze w tym roku, w tym np. podłączenie 23 tys. mieszkań do kanalizacji.

Rzeki Francji są oczyszczane

Według informacji portalu, w 2022 roku przez 15 dni, czyli tyle ile mają trwać igrzyska, prowadzono testy, które wykazały, że w ponad 92 proc. przypadków jakość wody była zadowalająca lub doskonała. "Międzynarodowe wymogi bezpieczeństwa i zdrowia zostaną spełnione, a jakość wody będzie odpowiednia" - zapewniał zastępca burmistrza. Dodał, że prawdopodobnie, gdyby nie fakt organizacji Letnich Igrzysk Olimpijskich, cel, jakim jest oczyszczenie Sekwany, zająłby 30 - 40 lat, a nie - jak teraz - osiem do dziesięciu lat.

Do tej pory nieoczyszczone ścieki były odprowadzane do Sekwany, a kolejni merowie Paryża obiecywali oczyszczenie rzeki, jednak na obietnicach się kończyło. Każdego roku z Sekwany wydobywa się około 350 ton odpadów. Aktualny plan uzdatnienia wody obejmuje m.in. stworzenie systemu podziemnych rur, zbiorników i pomp, które blokowałyby przedostawanie się bakterii do rzeki. Projekt zakłada przede wszystkim zapobieganie przepływowi zanieczyszczeń, jak informuje portal well.pl.

Więcej o: