Alaska. Potężne trzęsienie ziemi u wybrzeży USA. Wydano ostrzeżenie przed tsunami

W rejonie Alaski wystąpiło silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,2. Służby wydały ostrzeżenie przed tsunami.
Zobacz wideo Trzęsienie ziemi w Chorwacji. Miasto Petrinja zostało zrujnowane

Do potężnego trzęsienia ziemi doszło na Półwyspie Alaski, w niedzielę przed godz. 9:00 czasu polskiego. Według United States Geological Survey (USGS) wstrząs wystąpił na głębokości około 32 km. Początkowo agencja podawała, że trzęsienie ziemi miało magnitudę 7,4 i wystąpiło na głębokości 9,3 km, jednak po czasie skorygowano głębokość, a magnituda najsilniejszego wstrząsu ostatecznie wyniosła 7,2.

Alaska. Silne trzęsienie ziemi i ostrzeżenie przed tsunami

Narodowe Centrum Ostrzegania przed Tsunami wydało ostrzeżenie przed tsunami dla południowej Alaski, Półwyspu Alaska i regionów Pacyfiku w pobliżu trzęsienia ziemi. Po trzęsieniu głównym wystąpiło kilkanaście wstrząsów wtórnych o mocy od 2,5 do 5,7 w skali Richtera.

Na położonej u wybrzeży Alaski wyspie Kodiak rozległy się syreny alarmowe. W mediach społecznościowych pojawiły się nagrania mieszkańców. Na chwilę obecną nie ma żadnych doniesień o zniszczeniach i ofiarach.

W rejonie Alaski często występują trzęsienia ziemi, a niektóre z nich miały katastrofalne skutki. Najsilniejsze z nich odnotowano w 1964 roku. Wstrząs o magnitudzie 9,2 trwał ok. 3 minuty i wywołał poważne zniszczenia. Najwyższą wysokość fali tsunami odnotowano w niewielkiej zatoce Valdez - 67 metrów. W wyniku potężnego trzęsienia zginęło około 130 osób.

Więcej o: