Utrapienie Amerykanów dotarło do Europy. Naukowcy odnaleźli na Sycylii groźny gatunek mrówek

W Europie zostały odkryte pierwsze gniazda mrówek ognistych. Gatunek słynie z szybkiego rozprzestrzeniania się, uciążliwości oraz powodowania dużych strat. Według prognoz naukowców obecnie mrówki ogniste mogłyby rozprzestrzenić się na około siedmiu procentach wszystkich terytoriów kontynentu, w tym w ponad połowie ośrodków miejskich.

Mrówki ogniste (Solenopsis invicta) należą do najgroźniejszych gatunków inwazyjnych na świecie. Szkodniki te, spotykane pierwotnie wyłącznie w Ameryce Południowej, w ciągu niespełna 100 lat rozprzestrzeniły się na terytoriach Ameryki Północnej, Australii, Wysp Karaibskich, Chin, Filipin i Tajwanu. Teraz ich pierwsze gniazda znaleziono w Europie.

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Groźny gatunek mrówek dotarł do Europy. Naukowcy znaleźli gniazda na Sycylii

Z artykułu opublikowanego na łamach czasopisma naukowego "Current Biology" dowiadujemy się, że badacze odkryli pierwsze kolonie mrówek ognistych w Europie. Naukowcy znaleźli 88 gniazd w okolicy miasta Syrakuzy na Sycylii. Nie udało im się stwierdzić, w jaki sposób znalazły się w regionie. Z wywiadów z okolicznymi mieszkańcami wynika, że mrówki mogą rozprzestrzeniać się na wyspie od co najmniej 2019 roku. Autorzy podkreślają, że kontrola populacji mrówek ognistych jest bardzo trudna. Do tej pory udało się je wytępić wyłącznie w Nowej Zelandii.

Autorzy artykułu wskazują, że w obecnych warunkach klimatycznych mrówki ogniste mogą rozprzestrzenić się na około siedmiu procentach powierzchni Europy, a dalsze ocieplenie klimatu będzie tylko sprzyjać temu procesowi. Przede wszystkim chodzi o obszary rolne, a także w mniejszym stopniu obszary chronione i w ośrodki miejskie. Prognozy te obejmują przede wszystkim tereny Europy Zachodniej oraz na południu kontynentu. Na ten moment ryzyko pojawienia się mrówek ognistych w Polsce jest niewielkie. Naukowcy podkreślają jednak, że wzrost temperatury powietrza powodować może dalsze rozprzestrzenianie się gatunku.

Naukowcy zwracają także uwagę, że warunki w blisko 50 proc. badanych miast europejskich są korzystne dla rozwoju i życia tego gatunku. Zdaniem badaczy w znacznym stopniu podwyższa to niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się mrówek ognistych w miastach portowych.

Mrówki ogniste generują wysokie straty, ich ugryzienia mogą być groźne dla zdrowia

Ugryzienia mrówek ognistych są bolesne w stopniu podobnym do oparzenia oraz mogą powodować wstrząs anafilaktyczny. Gatunek ten może osadzać się na obszarach rolnych i niszczyć uprawy. Ponadto jego częsta obecność w terenach miejskich powoduje zniszczenia infrastruktury i urządzeń elektrycznych. Mrówki ogniste powodują również zmniejszenie bioróżnorodności z powodu wybijania małych płazów, gadów i ssaków.  

Mrówki ogniste są piątym najbardziej kosztownym gatunkiem inwazyjnym na świecie. Badania opublikowane na łamach dziennika naukowego "Nature" wskazują, że w okresie między 1970 r. a 2017 r. powodowały one w USA średnie roczne straty o wartości blisko 27 mld dolarów.

Więcej o: